Weight pulling

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu z psami, dlatego w naszym dziale “Zabawa” często pojawiają się teksty o tzw. sportach kynologicznych. Dzisiaj przybliżymy Wam nieco tematykę tzw. weight pullingu czyli przeciągania ciężarów. Czy wiedzieliście, że psy jeszcze kilkadziesiąt lat temu były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe? Pies jest lepiej przystosowany do ciągnięcia niż wół czy koń i jest w stanie unieść kilkakrotnie razy więcej niż one!

Weight pulling to jeden ze sportów kynologicznych czyli dedykowanych psom. Polega na przeciąganiu ciężarów i jest idealny aby ćwiczyć siłę oraz wolę walki. Sport ten ma trzy odmiany: na kołach, na szynach oraz na śniegu. W dwóch pierwszych startują psy masywnych ras bojowych, na śniegu rywalizują psy pociągowe. Każda rasa ma swoje pierwotne przeznaczenie - niektóre psy doskonale nadają się do polowania, inne do bycia psami pasterskimi etc. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie rozwijać ich instynkty zgodnie z pierwotnym zamysłem. Dlatego, aby nie propagować niehumanitarnych zasad oraz nie uczyć zwierząt agresji, stworzono weight pulling.

Zanim pojawił się sport, psy były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe - miały za zadanie transportować duże ciężary z miejsca na miejsce. Doskonale się w tej roli sprawdzały, dlatego w latach 80. XX wieku w USA powstała organizacja organizująca zawody w psim przeciąganiu ciężarów. Weight pulling jest najbardziej popularny w obu Amerykach, jednak co raz częściej również europejczycy zgłębiają się w tajniki tej dyscypliny. W Polsce sport ten nie cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak można zaobserwować jego dynamiczny rozwój. W zawodach organizowanych w naszym kraju występują głównie amstaffy i pitbulle.

Wyniki osiągane przez psy na całym świecie są imponujące. Jak się okazuje, psy są w stanie przeciągać ciężary o masie kilku ton. Na czym dokładnie polega weight pulling? Pies musi przeciągnąć sanki z ciężarem na odległość 10 metrów (w USA - 16 stóp). Handler, czyli osoba trenująca psa - niekoniecznie właściciel, ma prawo do zachęcania zwierzaka na różne sposoby. Może nawet do tego celu używać przekąsek czy ulubionych zabawek. Psom przysługuje tylko jedna próba na przeciągnięcie poszczególnych ciężarów. W organizowanych na całym świecie zawodach mają prawo startować zarówno psy rasowe, jak i mieszańce, choć najlepiej sprawdzą się rasy, które już wymienialiśmy. Ważne jest to, że psy startują w różnych kategoriach wiekowych i każda płeć rywalizuje osobno. Każdy pies ma minutę na wykonanie zadania.

Nad przebiegiem zawodów czuwa wyspecjalizowany sędzia. Za każdą konkurencję przyznaje się odpowiednią liczbę punktów, które ostatecznie podlegają zsumowaniu. Wygrywa pies, który zdobędzie tych punktów najwięcej.