Węch psa, część III

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wiemy już, jakie psy najlepiej sprawdzają się, jako psy ratunkowe, oraz dlaczego są to akurat te określone rasy. Warto szerzej przyjrzeć się pracy psów ratowniczych.

Tak jak u ludzi, także wśród psów występują określone specjalizacje. Psy ratownicze możemy podzielić na lawinowe, gruzowe oraz poszukiwawcze. Wyróżniamy również specjalną grupę psów ratowników i tropicieli pracujących we wodzie. Co ciekawe woda nie zawsze jest przeszkodą dla psa-tropiciela. To tylko kilka przykładów, wyróżniamy tez psy wykrywające materiały wybuchowe czy psy obronne służące, jako funkcjonariusze w formacjach zbrojnych.

Szkolenie psa, nawet takiego posiadającego odpowiednie predyspozycje to długi i niezwykle pracochłonny proces. W przyszłości taki czworonóg będzie musiał pracować w niezwykle trudnych warunkach, dlatego warto, aby został przygotowany na wszelkie okoliczności a co za tym idzie potrafił zadbać zarówno o osoby, którym ma nieść pomoc jak i o siebie samego. Nikt nie chce, bowiem posyłać psów na śmierć, dlatego tez konieczne jest zadbanie również o zabezpieczenie bytu czworonożnego ratownika.

Psy pracujące w policji i służbach ratowniczych powinny cechować się ponadprzeciętną odwagą. O ile lęk przed wybuchami, wystrzałami czy ogniem jest u zwierząt czymś najzupełniej normalnym, o tyle czworonożny ratownik musi umieć stawić się czoła tym zjawiskom, ponieważ tylko w ten sposób będzie mógł komukolwiek pomóc oraz samemu przetrwać. Psy te powinny być niezwykle sprawne fizycznie, umieć chodzić po śliskiej nawierzchni, pływać czy poruszać się po ciemnych pomieszczeniach.

Kolejnym ważnym aspektem pracy psa użytkowego jest jego stosunek do służby. Tak jak nie da się zmusić człowieka do efektywnej pracy tak samo nie jest to możliwe w przypadku psa. Aby czworonóg mógł efektywnie wykonywać swoje zadania musi czerpać ze swojej pracy przyjemność. Podczas szkolenia nieodzowne jest tez nauczenie psa spokoju i opanowania. Wyobraźmy sobie, co by było gdyby pies po znalezieniu materiałów wybuchowych zaczął je szarpać lub próbował otwierać pakunek. Ważne również, aby psy policjanci i ratownicy byli bezwzględnie oddani swojemu opiekunowi – ufali mu oraz wykonywali jego polecenia. Pies z nawet najlepszymi predyspozycjami biologicznymi nigdy nie będzie tak użyteczny jak pies posłuszny.

Naprawdę warto docenić doskonały psi węch, może któregoś dnia uratuje nawet nasze życie.