Węch psa, część II

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Opisaliśmy już po krotce, dlaczego psy mogą pochwalić się niesamowitym węchem, zasługującym na miano cudu natury, będącym prawdopodobnie najdoskonalszym spośród występujących wśród zwierząt. W dzisiejszym artykule omówimy, do czego ten doskonały zmysł węchu może być wykorzystywany.

Dla nikogo, nawet dla osób nieposiadających psa, nie jest chyba zaskoczeniem ze psy dzięki swojemu niesamowitemu węchowi potrafią tropić ślad zapachowy. Warto przy tym wspomnieć, że psy gończe i tropiące nieco inaczej rozpoznają zapachy. Psy tropiące poruszają się z nosem blisko ziemi i pobierają zapach z podłoża, podczas gdy pies gończy trzyma nos wysoko w górze i pobiera zapach z powietrza. Jest to wynikiem głównie tego, że pies tropiący podąża nieraz za śladem mającym już jakiś czas w ciągu, którego zapach w powietrzu najprawdopodobniej został już dawno rozwiany. Pies gończy natomiast podąża za świeżym śladem. Dochodzą do tego oczywiście uwarunkowania budowy psa, który nie jest w stanie biec z nosem przy ziemi.

Głównym wykorzystaniem doskonałego psiego węchu jest praca w policji oraz w służbach ratowniczych. W tej pierwszej psy zajmują się tropieniem przestępców oraz szukaniem nielegalnych substancji. Psy ratownicze natomiast najczęściej wykorzystywane są do poszukiwań ludzi pod rumowiskami i lawinami. Zwierzęta przeznaczone do pracy w ratownictwie są specjalnie wybierane pod względem rasy oraz indywidualnych predyspozycji „zawodowych”.  Oprócz możliwości pochwalenie się ponadprzeciętnym nawet jak na psy węchem, pies policyjny lub ratowniczy powinien być wytrzymały, stad preferowane w tej roli są psy dużych ras - owczarki niemieckie, bernardyny, berneńskie psy pasterskie i golden retrivery. Pies taki powinien być również odporny na warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg oraz mróz. Nie mniej ważnym aspektem przydatności psa do pracy w policji lub służbach ratowniczych jest ich psychika – pies taki powinien być zrównoważony i posłuszny.

Jak widać na powyższych przykładach zmysł węchu psa nie ma sobie równych i potrafi być cenionym narzędziem, pozwalającym nawet ratować ludzkie życie. Co ciekawe najnowsze badania dowiodły, że psy potrafią ponadto wyczuwać zapach zmienionych nowotworowo ludzkich tkanek. Okazuje się ze nos psa potrafić być dokładniejszy niż najczulsza aparatura medyczna.