Walczymy z kleszczami

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W okresie letnim schowane pod sierścią kleszcze staja się prawdziwą plagą wśród psów i ich właścicieli. Niezauważony kleszcz jest niezwykle niebezpieczny, może powodować bowiem zakażenie bardzo groźnymi chorobami.

Kleszcze, czyli małe pajęczaki, będące pasożytami żerującymi na swoich nosicielach. Wszczepiają się one w skórę, a następnie zasysają krew nosiciela. Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób zakaźnych. Oprócz sztandarowej boreliozy mogą powodować także zarażenie kleszczowym zapaleniem mózgu czy durem powrotnym. Kleszcze składają na swoim nosicielu jaja, wraz z którymi przenoszone są zarazki.

Na kleszcza najłatwiej natknąć się na obszarach z duża ilością roślinności, takich jak lasy czy łąki. Kleszcze spotyka się w trawie, niskich krzakach oraz leszczynie. Szczególnie upodobały sobie miejsca gdzie łączą się dwa typy roślinności, np. skraj lasu, gdzie trawa przechodzi w drzewa. Nie oznacza to, że podczas spaceru z psem w mieście nie jesteśmy narażeni na atak kleszcza. Zazwyczaj na spacer z psem wybieramy się do parków, na miejskie łąki, nadrzeczne bulwary czy też dziko zarośnięte tereny zielone. Miejsca te są wprost wymarzonym miejscem do życia dla kleszczy. Najlepsze warunki bytowe dla kleszczy, a tym samym największe zagrożenie z ich strony występują w Polsce w okresie maja – czerwca, oraz jesienią, na przełomie września i października.

Dlatego też po każdym spacerze, szczególnie gdy pies miał możliwość biegać po lesie, lub wśród wysokiej trawy należy uważnie obejrzeć jego sierść. Ze względu na bardzo niewielkie rozmiary – od jednego do kilku milimetrów – znalezienie kleszcza na skórze psa, szczególnie wśród gęstej długiej sierści nie jest zadaniem łatwym. Po wszczepieniu się do skóry kleszcz zasysa krew, przez co staje się kilkukrotnie większy. Powoduje to, ze bardzo często łatwiej jest po prostu wyczuć kleszcza „na dotyk” niż dostrzec go wzrokiem.

Jak się zatem chronić przed zarażeniem chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Oprócz dokładnego oglądnięcie ciała, zarówno naszego pupila jak i własnego po każdym spacerze w miejscach które mogą być siedliskami kleszczy, warto zastosować również środki zapobiegawcze. W sklepach zoologiczny dostępny jest szeroki asortyment. Najpopularniejszym i jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed kleszczami są obroże przeciw kleszczowe. Są one skuteczne przez cały sezon, chroniąc nie tylko przed kleszczami ale i przed innymi pasożytami.

Jeżeli natomiast zauważymy kleszcza należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza. Im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsza szansa ze zdąży on zrazić naszego podopiecznego jakąś chorobą. Nie należy próbować usuwać kleszcza na własną rękę, a już na pewno nie wolno go wygniatać, wyrywać ani wyciskać. Spowoduje to bowiem zwrócenie treści pokarmowych kleszcza do ciała nosiciela, co znacząco zwiększa ryzyko zarażenia. Wizyta u weterynarza zaoszczędzi nam dużo nerwów, a może i uchronni naszego ulubieńca przed ciężką chorobą.