Wakacje z psem - podróż

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wspólny wyjazd wakacyjny z naszym podopiecznym to powinniśmy planować wspólną podróż już na etapie wyboru środka transportu. Z oczywistych przyczyn najwygodniejszy będzie tutaj wybór samochodu.

Wybierając się w podróż samochodem najczęściej jako posiadacze psa i samochody mamy już doświadczenie w podróżach samochodem razem z naszym pupilem. Nie będziemy przypominać tutaj o podstawowych aspektach podróży z psem w samochodzie takich jak zapewnienie mu bezpiecznego miejsca i przypięcie pasami lub zapewnienie odpowiedniego pojemnika do przewozu mniejszych psów, ani też o konieczności robienia postojów na rozprostowanie nóg oraz podanie psu wody. To o czym nie pamiętamy przy codziennych podróżach samochodowych z naszymi psami to najczęściej fakt że wyjazd na wakacje jest dla psa bardziej stresujący niż zwykłą przejażdżka samochodem. Wyprawa wakacyjna jest zazwyczaj dłuższa przez co bardziej męcząca, do tego w samochodzie zazwyczaj jedzie cała rodzina więc zwykle po prostu dużo się dzieje, szczególnie jeżeli podróżujemy z dziećmi. Jeżeli pies cierpi na chorobę lokomocyjną nie zapomnijmy również zabrać dla niego odpowiednich środków na złagodzenie dolegliwości.

W przypadku wyjazdu wakacyjnego warto mieć również na względzie różnice w przepisach związanych z przewozem zwierząt oraz konieczność wyrobienia paszportu dla zwierząt, ale tym zajmiemy się w osobnym artykule już w sierpniu.

Teoretycznie z psem możemy podróżować również samolotem, jednak procedura jest na tyle skomplikowana, koszty wysokie, jak również poziom stresu i niebezpieczeństwa dal czworonożnego pasażera jest na tyle znaczny, że nikt zbytnio nie zabiera ze sobą psa na wakacje na które udaje się samolotem. Problemów nie dostarcza za to podróż z psem w pociągu. Najczęściej do naszych obowiązków należy wówczas jedynie opłacenie dodatkowego biletu za psa oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa współpodróżnym, czyli w sumie poza biletem nie jesteśmy zobowiązani do niczego czego byśmy nie robili na co dzień idąc gdziekolwiek z naszym podopiecznym.

Jak widać prawie każdą podróż można odbyć z naszym pupilem, a już na pewno każdą podróż do najpopularniejszych, krajowych i europejskich destylacji wakacyjnych. Kluczowy jest tutaj zdrowy rozsądek oraz nie zapominanie że wybieramy się w podróż z jeszcze jednym członkiem rodziny.