Wakacje z psem - pies za granicą

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kontynuujemy nasz cykl artykułów o wspólnym spędzaniu wyjazdu z psem. Nie wspomnieliśmy jak dotąd o jednym bardzo ważnym aspekcie wakacji z psem – wspólnym spędzaniu czasu za granicą.

Wakacje z psem - dokumenty i przepisy

Każdy zwierzak przekraczający granicę powinien mieć stosowne i przede wszystkim aktualne dokumenty oraz zestaw ważnych szczepień. Co najważniejsze, przepisy te dotyczą również poruszania się po obszarze Unii Europejskiej. Wielu właścicieli o tym niestety zapomina i jadąc samochodem np. do Niemiec lub do Czech, po prostu nie zabiera stosownego zestawu dokumentów dla swojego zwierzaka. O wpadkę tutaj nietrudno. Może ona mieć miejsce przy okazji rutynowej kontroli drogowej lub w sytuacji, gdyby nasz psiak wymagał wizyty u lekarza weterynarii.

W każdym kraju przepisy odnośnie wwozu zwierząt mogą się trochę różnić. Przedstawimy tutaj tylko ogólnie sprawy, o których należy pamiętać wyjeżdżając z naszym psem za granicę, natomiast każdorazowo przed odwiedzinami w konkretnym kraju zapoznajmy się z lokalnymi przepisami (obowiązkowo jeszcze przed wyjazdem). Nie chcielibyśmy przecież dowiedzieć się o wymaganiach prawnych w momencie otrzymywania mandatu lub, co gorsza, gdy nasz pupil jest zabierany na kwarantannę z powodu braku wymaganych w danym państwie dokumentów.

Podstawową rzeczą konieczną dla wyjazdu psa za granicę jest posiadanie paszportu weterynaryjnego. Wyrobimy go bez problemu w większości klinik weterynaryjnych. Koszt wystawienia samego dokumentu to 50 złotych, jest to jednak koszt dokumentu bez wymaganych badań. Do wyrobienia paszportu konieczne jest uprzednie posiadanie chipu przez naszego zwierzaka. Koszt chipu to kolejne 50 złotych. Kolejnym wymogiem są aktualne szczepienia. Absolutnym minimum w tym zakresie jest ważne szczepienie przeciw wściekliźnie, zazwyczaj wykonanie nie wcześniej niż na miesiąc i nie później niż rok przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają dodatkowych szczepień lub nawet szczegółowych badań krwi.

Oprócz kwestii szczepień, niektóre kraje wymagają także przewozu zwierzaka w odpowiedniej klatce transportowej lub w specjalnych szelkach. Jak widać bezpieczny i legalny wyjazd za granice z naszym ukochanym pupilem nie musi być pasmem udręk. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować, aby mieć pewność, że w razie ewentualnej kontroli nie wpędzimy siebie i naszego zwierzaka w kłopoty.