Uwaga linienie!

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Linienie u psów, jest procesem całkowitej wymiany okrywy włosowej, aby dostosować ją do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. To naturalny proces, podczas którego futro przed zimą, staje się grubsze i gęstsze, a przed okresem letnim, zostaje wymienione na lżejsze. Dla niektórych ras psów, wymiana okrywy włosowej jest tak silnym przeżyciem dla organizmu, że czują się osłabione i mają podwyższoną temperaturę. Jeśli twój pupil gubi sierść przez cały rok, zastanów się nad przyczyną, może to być spowodowane alergią, złą dietą lub chorobą.

Nie wszystkie psy gubią sierść tak samo – wiele zależy od rasy i typu sierści czworonoga. Te z gęstym podszerstkiem, wymagają regularnego wyczesywania, ponieważ mogą gubić włosy całymi kępkami. Tymczasem, psy ras szorstkowłosych, zamiast czesania wymagają trymowania, czyli usuwania martwych włosów.

Powodów linienia jest bardzo wiele. Jeśli twój czworonóg, gubi sierść cały rok, nie musi to od razu oznaczać choroby – przyczyna nadmiernego linienia, może być zewnętrzne uwarunkowanie, jakim jest życie w sztucznym świetle i ciepłym pomieszczeniu. Często wystarczy obniżyć temperaturę w domu, aby przywrócić jego zegar biologiczny. „Zrzutka” sierści, może być spowodowana błędami żywieniowymi – źle zbilansowanymi posiłkami oraz niedoborami substancji mineralnych czy nasyconych kwasów tłuszczowych, wynikającymi z kupowania możliwie najtańszej karmy. Na skórę i sierść, negatywny wpływ ma niedobór witaminy A, E i C oraz cynku, biotyny i ryboflawiny. Nie bez znaczenia jest dobrej jakości białko, ponieważ właśnie aminokwasy są podstawowym budulcem sierści. Linienie może również oznaczać alergię, wówczas wypadające kępki włosów tworzą łyse placki na skórze pupila - taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Najczęściej stosowaną w takim przypadku procedurą, jest wprowadzenie białka hydrolizowanego na miejsce dotychczasowego. Czynnikiem powodującym wypadanie sierści jest także stres. Co to oznacza w przełożeniu na psi język? Jest to zmiana warunków życia, a więc otoczenia czy właściciela. Jeśli wyeliminowałeś wymienione czynniki, a pozbywaniu się sierści u twojego pupila towarzyszą widoczne strupy, zaczerwienienie i wysypka, masz powód aby traktować to jako objaw poważniejszej choroby.

Aby uniknąć tych przykrych symptomów należy odpowiednio pielęgnować sierść pupila, dbać o zbilansowana dietę i właściwe preparaty. Jeśli podajesz swojemu psu, zbilansowane posiłki, a mimo to jego efekty wydają się być niedostateczne, może sięgnąć po suplementy diety, aby uzupełnić ewentualne niedobory. Przyjmują one często formę smakołyków uzupełnionych witaminami. Podczas linienia, można przeprowadzać również kąpiele, które sprawią, że pupil szybciej pozbędzie się nadmiernej ilości włosy. Bez wahania sięgnij po różnego rodzaju szczotki i grzebienie, szampony i odżywki.