Uczenie przez zabawę, czyli zabawki behawioralne dla psów [INFOGRAFIKA]

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pies, podobnie jak większość istot żywych, uczy się przez doświadczanie, w tym przez zabawę. Rozrywka jest niezbędna do utrzymania naszego pupila w dobrej kondycji psychofizycznej. Nie ma gotowego przepisu, jak powinna ona wyglądać. Każdy czworonóg jest wyjątkowy, więc rodzaj i intensywność zabaw powinny być dostosowana do jego preferencji oraz możliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszą zabawą będzie ta, która stymuluje nie tylko ciało, ale i umysł. Odpowiedzią na takie potrzeby jest istnienie na rynku zabawek behawioralnych, poprawiających koordynację ruchową i wspomagających ogólny rozwój. Dzięki takim zabawkom zwierzę doskonali swoje umiejętności rozwiązywania problemów i zostaje zachęcone do podejmowania nowych wyzwań.

Czym są zabawki behawioralne?

Twój pies pozostawiony sam w domu rozrabia, gryzie meble czy niszczy cenne przedmioty? Sposobem na zainteresowanie i zmęczenie tak aktywnego zwierzęcia – oczywiście oprócz solidnej dawki ruchu podczas spaceru – jest poukrywane w różnych miejscach domu specjalnych zabawek. Zapewnią mu one nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim będą skuteczne w procesie nauczania myślenia, analizowania problemów i szukania rozwiązań. Istotą zabawki behawioralnej jest jej sprytna konstrukcja. Do środka przedmiotu wkłada się ulubione smakołyki psa, który najprawdopodobniej nie będzie potrafił przejść obojętnie obok okazji zdobycia przysmaku. Metodą prób i błędów nasz pupil będzie próbował przesuwać różne elementy, potrząsać obiektem, trącać go nosem, aby na końcu wydobyć zasłużoną nagrodę. Wysiłek fizyczny to jedno, natomiast psie zastanawianie się nad rozwiązaniem zaowocuje pozytywnym, intelektualnym zmęczeniem.

Przegląd zabawek behawioralnych

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz zabawek behawioralnych. Do najbardziej popularnych należą: - Kongi - zabawki w kształcie przypominającym gruszkę, wyposażone w otwór, w który wsypuje się smakołyki do środka przedmiotu. W celu jego zamknięcia otwór powinien zostać zalepiony czymś jadalnym np. serem. - Przedmioty np. w kształcie dużej kości, na którą nakłada się smakołyki w formie krążków. Zadaniem psa jest w takim wypadku ściągnięcie przysmaków z zabawki. - Łamigówki, czyli takie przedmioty, w które w odpowiedniej skrytce, w odpowiednim otworze czy pod klockiem znajduje się ulubione pożywienie psa. Na skutek wysiłków podejmowanych przez czworonoga - przesuwania elementów lub układania ich w określonej kolejności - udaje mu się wyciągnąć przysmak. Typem takiej zabawki jest np. miska-labirynt ze spiralnie skręconą rynienką. Wydobycie karmy z tak skonstruowanego przedmiotu wymagać będzie od psa nie lada zachodu. - Snackball (nazywany też kulą-smakulą) to wykonana z dość twardego materiału piłka z małymi otworami, w której umieszcza się przysmaki. Pies, wyczuwając, że w środku znajduje się coś smakowitego, toczy ją, a przez to ćwiczy swoją cierpliwość, spostrzegawczość oraz umiejętne, ostrożne operowanie zabawką. Zabawki behawioralne infografika.