Ubranka dla psów na jesień i zimę

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kwestia ubranek dla psów budzi różne emocje, a rozwiązanie problemu znajduje się zapewne gdzieś pośrodku tego sporu. Co więc przemawia za ubrankami dla czworonogów, a jakie argumenty podważają ich użyteczność? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule.

Ubranka dla psów - za i przeciw

Do tej pory nikt nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ubierać psa czy też nie. Zwolenników psich ubranek jest chyba tyle samo, co ich przeciwników. Ci pierwsi podnoszą różnorakie argumenty, począwszy od estetycznych, kończąc na tych praktycznych. Ci drudzy ripostują natomiast, że ubranie dla psa to tylko fanaberia i gdyby psy potrzebowały dodatkowej ochrony termicznej, zostałyby obdarzone przez naturę grubszą sierścią.

Wydaje się że najlepiej podejść do tej kwestii ze zdrowym rozsądkiem. Argument, iż pies posiada już naturalne ubranie w postaci sierści, nie jest wbrew pozorom całkowicie prawdziwy. Psy mieszkające w naszych domach przywykły do zgoła odmiennych warunków niż te, w których musieli funkcjonować ich dzicy przodkowie. Dlatego szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy pies przebywa na zewnątrz podczas wilgotnej/mroźnej pogody, warto rozważyć zakup kurteczki ocieplającej oraz peleryny przeciwdeszczowej. Można przemyślać także zainwestowanie w sweterki czy derki, izolujące od wiatru oraz umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Oprócz poprawy komfortu, z pewnością pomoże to w uchronieniu naszego psiaka przed przeziębieniem. Odzież taka jest wręcz niezbędna, gdy wybieramy się z psem np. na dłuższą wycieczkę w góry. W związku z nadchodzącymi mrozami, niezwykle przydatne mogą okazać się również specjalne buciki, zapewniające ochronę delikatnych opuszków psich łap.

Z ubranek należy zrezygnować w cieplejsze dni, ponieważ dla psa przegrzanie jest znacznie groźniejsze aniżeli wyziębienie. Ze względu na brak gruczołów potowych w skórze nie może on skutecznie odprowadzić nadmiaru ciepła.

Psia moda

W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na psie ubranka. Psia moda rozwinęła się w odrębną gałąź przemysłu, natomiast projektowaniem psich kreacji zajęli się nawet najwięksi designerzy. Jednak wiele pięknie wyglądających, ozdobnych strojów ogranicza możliwości ruchowe psa lub zwyczajnie jest wykonanych z nieoddychających tkanin, które nie nadają się do noszenia przez zwierzęta. Jeżeli widzimy,  że po założeniu nowego ubranka nasz pupil wyraźnie próbuje się go pozbyć, nie zmuszajmy go do noszenia czegoś, co mu przeszkadza. Ubrania pełniące tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną (np. podczas prezentowania psów wystawowych) powinny być stosowane jedynie sporadycznie.