Trymowanie

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Na naszym blogu sporo miejsca poświęcamy pielęgnacji, bo czysty i zadbany pies to nie tylko zdrowy, ale także szczęśliwy pies. Pisaliśmy m.in. o pielęgnowaniu sierści, łap, uszu. Przyszła kolej na poruszanie tematu trymowania.

Trymowanie to zabieg pielęgnacyjny dotyczący psów szorstkowłosych. W skrócie: polega na usuwaniu martwej sierści z psa. W przypadku psów szorstkowłosych praktycznie nie występuje linienie, co znaczy, że martwe włosy same nie wypadną i trzeba usunąć je własnoręcznie.

Trymowanie pozytywnie wpływa na ukrwienie skóry psa. Dzięki jej odpowiedniemu dotlenieniu nowe włosy rosną zdrowe i silne. Psy, które nie są trymowane, mają przerośnięty podszerstek, przez co włos okrywowy nie wyrośnie prawidłowo, a sierść nie będzie odporna na złe warunki atmosferyczne.

Nauka poprawnego trymowania jest długotrwała i potrzeba wiele zaangażowania, by opanować ją w zadowalającym stopniu. Dla początkujących trymowanie nożykami trymerskimi wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i odciskami, jednak profesjonaliści są w stanie osiągnąć cuda dzięki trymowaniu.

Coat king to inny rodzaj trymera. Pracuje się nim dużo łatwiej i sprawniej, jednak efekty nie są tak zadowalające. Najlepiej nadaje się do wstępnego wyjęcia włosa, jednak do gruntownego trymowania poleca się nożyki.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj sprzętu do trymowania. Są to tzw. paluszki czyli gumowe nakładki na palce. Z ich pomocą ręcznie i precyzyjnie wyjmuje się łatwy włos. Osoby zaawansowane w trymowaniu polecają ten wariant i uważają go za najskuteczniejszy.