Trudne miejsca do czesania

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Dziś tekst adresowany przede wszystkim do właścicieli psów długowłosych, dla których czesanie jest szczególnie ważne. Opowiemy o miejscach, które są najtrudniejsze do dokładnego wyczesania, a których w żadnym wypadku nie powinno się pomijać podczas codziennego rytuału pielęgnacji.

Podstawowe pytanie: kiedy możemy stwierdzić, że pies jest odpowiednio wyczesany? Odpowiedź jest bardzo prosta: wtedy, gdy podczas czesania grzebień nie zatrzyma się w żadnym miejscu. Świadczyć to będzie o idealnie gładkiej sierści i braku kołtunów. Pamiętajcie, że nie tylko grzbiet oraz boki tułowia należy czesać. Sugerujemy, aby szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na łapy. Między palcami znajdują się krótkie, trudno dostępne włosy, które mogą się filcować, plątać. Są dosyć problematyczne i trudne w pielęgnacji, dlatego warto je regularnie wycinać.

Miejscem szczególnie podatnym na kołtuny jest również łapa w okolicy nadgarstka - do tej strefy należy podchodzić szczególnie delikatnie. Filce pojawiają się również szczególnie często w tylnych łapach pod kolanem, podobna sytuacja dotyczy także okolic stawów skokowych. Kiedy pies, podczas procesu pielęgnacji i czesania, usiądzie, wspomniane strefy chowają się i dostęp do nich jest znacznie utrudniony. Trzeba pamiętać, by tym miejscom również poświęcić czas i zadbać o to, by sierść się tam nie plątała. Szczególną uwagę należy również zwrócić na strefę znajdującą się poniżej szyi psa a nad klatką piersiową. Sierść plącze się także w okolicy uszu i za nimi. W czesaniu trudno dostępnych miejsc kluczowa okazuje się systematyczność - jeśli jesteśmy zapominalscy, splątane włosy trzeba będzie wycinać nożyczkami.

Twój pies nie lubi czesania? Bardzo ważne jest, by czworonoga przygotowywać do zabiegów pielęgnacyjnych już od pierwszych tygodni życia. Jeśli oswoi się z przytrzymywaniem i dotykaniem w delikatnych miejscach, nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. Jakich szczotek używać do czesania psa? Sklepy zoologiczne są wyposażone w sprzęt dedykowany pielęgnacji czworonogów. We wstępnej fazie rozczesywania doskonale sprawdzi się szczotka z metalowymi pinami lub z naturalnym włosiem.