Taniec z psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Na naszym blogu cyklicznie publikujemy teksty związane z zabawą i aktywnością fizyczną czworonogów. Czy psy mogą tańczyć? Jak się okazuje - oczywiście. W dodatku powstała już specjalna dyscyplina, która łączy elementy tańca z wykonywaniem różnorakich sztuczek i właśnie o niej dziś opowiemy.

Musical Canine Freestyle to angielska nazwa dyscypliny, która z perspektywy widza przypomina po prostu taniec z psem. W rzeczywistości jest to jednak dużo bardziej skomplikowane: chodzi o wykonywanie różnych sztuczek z pamięci lub na znak właściciela, oczywiście w rytm rozbrzmiewającej muzyki.

Co ważne, występują dwie odmiany tej dyscypliny: heelwork to music oraz freestyle. Pierwsza z nich to po prostu wykonywanie figur tuż przy nodze właściciela. Freestyle, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na znacznie większą dowolność. To pole do zaprezentowania kreatywności właściciela i umiejętności jego i jego psa. Nie wszystkie figury czworonóg wykonuje w pobliżu człowieka. Wiele wykonuje również z dala od niego, bez żadnego wsparcia ani podpowiedzi.

Freestyle ocenia się analogicznie do łyżwiarstwa figurowego na lodzie. Część występu stanowią figury obowiązkowe, poddawane ocenie przez specjalistów. Punkty przyznaje się także za widowiskowość układu, posłuszeństwo psa i dodatkowe triki zaprezentowane podczas “tańca”.

Trudność polega na tym, że zachęcanie psa, nagradzanie go smakołykami etc. jest zabronione. Cała sztuka polega na uprzednim wyćwiczeniu układu i nawiązaniu nierozerwalnej więzi pomiędzy psem a właścicielem i tzw. team spirit.

Wśród elementów tańca z psem są m. in. obroty, różnego rodzaju slalomy, mijanie przewodnika, ukłon, skoki czy chodzenie bokiem. Wszystko to w rytm rozbrzmiewającej muzyki.

Warto wspomnieć, że w Polsce taniec z psem dopiero się rozwija. Każdy pracowity pies może rozpocząć przygodę z tą dyscypliną. Układ trwa kilka minut i kluczowe jest w nim obustronne zrozumienie właściciela i zwierzaka. W naszym kraju nie ma jeszcze oficjalnego klubu specjalizującego się w tej dyscyplinie, jednak powstają już szkoły, w których właściciele czworonogów spotykają się i ćwiczą wspólnie.