Szelki czy obroża – co wybrać?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Szelki czy obroża – z tym dylematem boryka się wielu właścicieli psów. I choć w obu przypadkach zastosowanie jest identyczne, to kwestia właściwego wyboru wciąż wywołuje wiele dyskusji.

Zastosowanie szelek lub obroży jest oczywiste: umożliwiają przyczepienie psa do smyczy. Jednak na pytanie, co wybrać nie ma tak jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę nie istniej żadna uniwersalna reguła, która mogłaby rozwiać wszystkie wątpliwości. Wiek czy płeć psa nie mają w tym przypadku zbyt dużego znaczenia. Przy wyborze powinniśmy się raczej kierować temperamentem naszego pupila, nawykami spacerowymi oraz celem, jaki chcemy osiągnąć.

Istnieje wiele obiegowych opinii zarówno na temat szelek, jak i obroży. Właściciele szczeniąt często powtarzają, że szelki „uciskają klatkę piersiową, mogą uszkodzić żebra i powodują odstające łokcie”. Zwolennicy twierdzą z kolei, że to właśnie obroża zagraża życiu i zdrowiu psa, powodując ucisk tchawicy. Prawda jest jednak taka, że prawidłowo dobrane szelki bądź obroża nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla naszych czworonogów.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamienne używanie szelek i obroży. Należy jednak pamiętać o sytuacjach, w których jedne sprawdzają się lepiej lub gorzej. Szelki świetnie nadają się, gdy np. pies biegnie przy rowerze, podczas wędrówek lub w trakcie szkoleń z obrony sportowej. Jednak lepiej zrezygnować z nich podczas treningów z posłuszeństwa, ponieważ osłabiają kontakt z przewodnikiem. W takiej sytuacji szelki uniemożliwiają korektę zachować czy postawy.

Dokonując wybory między obrożą a szelkami należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość psa, temperament i charakter spacerów. Obroża zdecydowanie lepiej sprawdzi się u psów dużych i silnych, ponieważ ułatwi ona zapanowanie nad podekscytowanym zwierzęciem. Obroża może okazać się również lepszym wyborem w przypadku psów małych, ale bardzo temperamentnych, ze skłonnością do agresji.

Wybierając szelki, poza obwodem niezwykle istotna jest szerokość pasków: im większy pies, tym szelki powinny być szersze. Źle dobrane mogą utrudnić poruszanie się, a nawet powodować obtarcia. Jeśli więc pies ma tendencję do odparzeń najlepszym rozwiązaniem będą szelki z taśmy podszytej polarem lub miękkim filcem.

Pamiętaj jednak by przy wyborze szelek lub obroży dla swojego pupila w pierwszej kolejności kierować się jakością. Solidny, dopasowany do Waszych potrzeb sprzęt zagwarantuje bezpieczeństwo zarówno Twojemu czworonogowi, ale i otoczeniu.