Sylwester z psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W naszym ostatnim artykule pisaliśmy już o lękliwych psach (https://www.miesodlapsow.pl/blog/gdy-pies-jest-lekliwy). Popularność tematu lęku u psów wzmaga się w okresie sylwestrowym, który kojarzony jest z bardzo trudnym okresem dla wszystkich zwierząt. Dzisiaj opiszemy wam jak możecie radzić sobie z takim lękiem.

Przyjęło się kojarzyć Sylwestra z niebem pełnym fajerwerków. Coś co ma dać ludziom wiele radości i podkreślić wyjątkowość okazji, dla psów staje się prawdziwą traumą. W tym czasie bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o dobre samopoczucie naszego psa.

Warto pamiętać, że niektórzy świętują sylwestra jeszcze przed 24, czasami już za dnia da się słyszeć huk pierwszych petard. Dlatego wychodząc ze swoim pupilem na spacer warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie psa. Zwierzę słysząc nagły huk prawdopodobnie zerwie się i ile sił w nogach zacznie uciekać, dlatego tego dnia warto zapiąć mocniej psie szelki lub obrożę i jeszcze bardziej zwracać uwagę na mocne trzymanie smyczy.

Jeśli twój pies ma możliwość samodzielnego wyjścia z domu zadbaj o jego odpowiednie oznaczenie. Podczas Sylwestra wiele psów ucieka z podwórka, co jest spowodowane ogromnym strachem. Jeśli twój pies również ma szansę na taką ucieczkę zadbaj o odpowiedni brelok przy obroży, który w przypadku ucieczki pozwoli rozpoznać twojego psa w schronisku.

Jeśli twój pies mieszka na podwórku, pozwól mu tę noc przebyć w domu. Noc spędzona na zewnątrz wśród huku, będzie tylko potęgować strach. Dodatkowo ważne jest, aby zająć psu czas. Nowa zabawka w postaci ciekawego gryzaka, może pomóc mu rozładować stres związany z petardami.

Bardzo ważne jest aby stworzyć psu miejsce, w którym będzie mógł się schować. Doskonałym pomysłem będzie wygodne legowisko położone w kącie pokoju, najlepiej z kocem, którym będziemy mogli przykryć psa.

Dodatkowych bodźcem, który sprawi że pies będzie czuł się jeszcze bardziej wystraszony są rozbłyski towarzyszące fajerwerkom, które są nieodzownym elementem sylwestrowych zabaw. Jeśli masz taką możliwość, zasłoń rolety lub zasłony w pokoju, w którym znajduje się pies.

W chwilach lęku, najważniejsza jest dla zwierząt przede wszystkim obecność właściciela. Pamiętajmy, że zwierze nie rozumie co dzieje się na zewnątrz i należy okazać mu wiele ciepła i zrozumienia, a to pozwoli mu lepiej przejść przez Sylwestrowy wieczór.