Stretching mięśni u psów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Dla zachowania dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej ważny jest nie tylko solidny wysiłek, ale również odpowiednie rozciąganie. Dlatego właśnie zajęcia jogi cieszą się co raz większym zainteresowaniem wśród ludzi. Jednak psy również potrzebuje odpowiedniego stretchingu mięśni - o tym, na co zwrócić uwagę zaprezentujemy w poniższym tekście.

Psy po przebudzeniu rozpoczynają swój dzień od krótkiego rozciągania. Kiedy pies jest starszy, być może zaniechał już tej czynności - warto wówczas go wspomóc. Regularnie przeprowadzany stretching wspomaga mięśnie, ścięgna i więzadła i zmniejsza możliwość wystąpienia urazu.

Kluczowe podczas stretchingu jest to, aby pamiętać, że nie wolno osiągać progu bólu psa. Dlatego stretching powinien być przeprowadzany u zrelaksowanego, wypoczętego psa. Jeśli zwierzę jest aktywne i zaangażowane w sport, najpierw przeprowadź rozgrzewkę. Mięśnie powinny być rozciągane na leżącym lub stojącym psu, jednak druga z opcji jest znacznie trudniejsza. Należy również pamiętać o tym, że powinny być rozciągane w kierunku przeciwnym do funkcji jakie pełnią.

Podczas wykonywania stretchingu właściciel musi stale monitorować zachowanie psa - jeśli wystąpi ból trzeba zmniejszyć stopień rozciągania. Dane ćwiczenie powtarza się kilka razy, po czym pozostawia się kończynę w pozycji rozciągniętej na kilkanaście sekund. Zakres ruchu wykonywanego podczas stretchingu może być stopniowo zwiększany, jednak zależy to od reakcji zwierzęcia i wprawy właściciela.

Stretching zawsze przynosi korzyści - dla psów w podeszłym wieku jest szansą na zachowanie sprawności, dla zawodników i psów bardzo aktywnych to niwelowanie szansy powstawania urazów. Ćwiczenia naprawdę nie są trudne i pies z czasem przyzwyczai się do nich a nawet je polubi. Warto również skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością zaproponuje kolejne ćwiczenia dopasowane do konkretnego osobnika. Pamiętaj o odpoczynku! Relaks i regeneracja są kluczowe, bez nich stretching nie ma sensu.

Szukasz sposobu na ruch dla Twojego zwierzaka, ale nie chcesz żeby się przeforsowywał? Spróbuj stretchingu! To doskonały sposób na zachowanie świetnej kondycji i ciekawe spędzenie wolnego czasu. Gwarantujemy, że jeśli już raz spróbujecie, stretching będzie Wam towarzyszył już zawsze.