Ryby w diecie psa

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Wprowadzanie do psiego menu rybnych akcentów wciąż traktowane jest jako ewenement. Przywykliśmy do karmienia naszych pupili mięsem i często zapominamy, że ryba to… także mięso. Sprawdź, jakie korzyści dla Twojego czworonoga może nieść rybna dieta i które gatunki sprawdzą się w tej roli najlepiej.

Przede wszystkim pamiętajmy, że ryby są cennym źródłem kwasów omega 3. Mają one duże znaczenie dla budowania i zachowania silnego układu odpornościowego. Ponadto, poprawiają krążenie i działają przeciwzapalnie. Kwasy wielonienasycone (do których zaliczane są kwasy omega 3) pozytywnie wpłyną na psią strukturę włosów i pazurów.

Ryby dostarczają także witaminy D, która jest dla psów o tyle istotna, że nie są one w stanie samodzielnie jej syntetyzować. Niedobór tej witaminy grozi problemami z prawidłowym budowaniem psiego szkieletu.

Rybne posiłki zawierają także duże ilości jodu i selenu. Pierwszy z wymienionych pierwiastków reguluje pracę tarczycy i tym samym odpowiada za prawidłową produkcję hormonów, drugi jest zaliczany do grona przeciwutleniaczy i posiada zdolność zabijania komórek rakowych.

Ryba dla psa - którą wybrać?

Stając przed wyborem gatunku, który będzie najlepszy dla naszego pupila, weź przede wszystkim pod uwagę to, czy ryba jest dostatecznie tłusta. Najlepiej jeśli wybór padnie na białą rybę morską. Mimo że ryby oferują naszym psom wiele korzyści, niestety trzeba mieć się na baczności. Część cieszących się dużą popularnością ryb, takich jak karp, makrela, mintaj, płoć, śledź, sardela czy sandacz zawiera tiaminazę – substancję, która, przyjmowana w dużych ilościach, powoduje rozpad witaminy B1 i wiąże się z ryzykiem wystąpienia awitaminozy. Jeśli zdecydujemy się na częste serwowanie swojemu pupilowi rybnych przysmaków, wybierzmy dorsza, pstrąga, flądrę, solę, morszczuka lub łososia.

Przeciwnicy wprowadzania ryb do psiego menu powołują się na ryzyko wystąpienia alergii. Sceptycy twierdzą również, że dieta rybna nie jest w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych organizmowi czworonoga substancji. Pamiętajmy jednak, że decydując się jedynie na urozmaicenie diety naszego pupila o rybne elementy, a nie całkowitą rezygnację z pozostałych pozycji psiego menu, wykluczamy powyższe ryzyko.

Ryba pływa i wpływa pozytywnie na psi organizm!