Rottweiler

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Rottweilery to jedna z tych ras, która cieszy się zła reputacją i jak zazwyczaj w tego typu przypadkach – reputacja ta jest w dużej mierze niezasłużona. Odpowiednio wychowany i otoczony opieką rottweiler wcale nie jest groźniejszym psem niż większość innych rasy.

Rottweilery to typowe psy pracujące. W dawnych czasach starożytnego Rzymu psy te były wykorzystywane do ochrony obozów legionistów oraz ciągnięcia wózków z zaopatrzeniem. Niejednokrotnie były również wykorzystywane, jako psy pasterskie. Z ówczesnych zastosowań rottweilera do dzisiejszych czasów przetrwało głównie stróżowanie. Obecny wygląd rasy wykształcił się pod koniec XIX wieku na terenach Szwabii w Niemczech. Rottweilery mierzą około 65-67cm, suki są nieco mniejsze i osiągają około 60cm. Dorosły rottweiler waży 58kg z tolerancją do pięciu kilogramów w górę i w dół, suki są przeciętnie o dziesięć kilo lżejsze. Rottweilery nie są szczególnie dużymi psami, raczej można je określić, jako rasę średniego wzrostu. Są za to psami bardzo muskularnymi, sprawiają wrażenie potężnych i istotnie mogą budzić respekt swoim wyglądem. Mimo swojej dużej masy mięśniowej są zgrabne i proporcjonalne. Jedynym prawidłowym umaszczeniem jest całe czarne, podpalane w ściśle określonych miejscach: na policzkach, nad oczami, pod szyją i na spodniej stronie klatki piersiowej, pod nasadą ogona i na kończynach.

Omawiając rottweilery nie sposób nie poruszyć tematu agresji. W powszechnej opinii – te sympatyczne skądinąd psy – funkcjonują, jako „psy mordercy”. Stało się tak dzięki przypadkom, gdy źle układane osobniki, często znajdujące się w rękach kryminalistów, byłe specjalnie szkolone, aby być jak najbardziej agresywne. Rasa ta jest z natury nieufna, nieraz i agresywna wobec intruzów, ale jednocześnie są to psy karne i doskonale reagujące na polecenia swojego pana. Jeżeli właściciel odpowiednio ułoży swojego psa to na pewno nie będzie miał z nim problemów, wszystko zależy od odpowiedzialności opiekuna.

Rottwailer nie jest tak problematyczną rasą jak mogłoby się wydawać na początku, jednak na pewno nie jest to pies dla każdego. Należy pamiętać, że o jego charakterze i podejściu do ludzi będzie decydowało to jak został wychowany. Warto, więc aby te psy, szczególnie ze względu na swoje warunki fizyczne, trafiały w ręce osób odpowiedzialnych i doświadczonych w hodowli psów obronnych.