Ropienie psich oczu [INFOGRAFIKA]

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Być może każdy właściciel psa spotkał się kiedyś z problemem ropiejących oczu u swojego pupila. Jest to sytuacja niebezpieczna, a ropienie oczu może być objawem groźnych chorób. W diagnozowaniu ewentualnej choroby trzeba pozostać rozważnym. Nadmiernie martwiący się o swoje psy właściciele mylą czasem zwykłe "śpiochy" - będące wynikiem samooczyszczania się oka - z ropną wydzieliną. Jak w takim razie rozpoznać chorobę oka u psa? Objawem jakich chorób może być zaropiałe oko? W dzisiejszym artykule postaramy się rzucić nieco światła na te kwestie.

Ropienie oczu infografika. Pies choroba infografika. Pies oko.

Ropienie oka

Ropna substancja wydostająca się z oka naszego pupila może być efektem dostania się pod powiekę kurzu, pyłu lub innego rodzaju zanieczyszczenia. Przyczyną może być także obecność ciała obcego pod powieką – rzęsy, owada, a nawet kleszcza, który równie często dostaje się do oka i zasysa wewnętrzną stronę powieki. Ropiejące oczy mogą być również objawem chorób: zapalenia spojówek, grudkowego zapalenia spojówki oraz uszkodzenia rogówki. Jak w przypadku każdej niedyspozycji, podstawą jest uważna obserwacja psa. Lekkie ropienie można spróbować leczyć domowymi metodami, jeśli jednak objaw nie ustępuje, a wręcz przeciwnie - zaostrza się, leczenie psa powinniśmy oddać w ręce fachowca, czyli lekarza weterynarii ze specjalizacją okulistyczną.

Domowe sposoby leczenia

Najbardziej znanym domowym sposobem leczenia ropiejących oczu jest ich przemywanie. Kąciki oczu i powieki czyścimy wacikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. Jeśli jednak ta metoda w ciągu 24 godzin nie przyniesie oczekiwanego efektu, wybierz się z psem do weterynarza, który po szczegółowym badaniu przepisze odpowiednie leczenie. Możliwe, że będzie to specjalistyczny płyn do przemywania oczu, maść z antybiotykiem lub tabletki.

Choroby oczu

Zapalenie spojówek to wbrew pozorom schorzenie często dotykające naszych czworonożnych przyjaciół. Objawia się zazwyczaj ropną wydzieliną z oka, zaczerwienieniem oraz świądem – w efekcie pies próbuje podrapać się łapą w oko. Konieczna w tym przypadku jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie leki (krople lub maść). Jeśli prócz wspomnianych wyżej objawów, występuje silne łzawienie oka oraz problem z otwieraniem oczu/ich silne mrużenie, wówczas można podejrzewać uszkodzenie rogówki. To poważna choroba i nie można jej bagatelizować oraz próbować leczyć domowymi sposobami. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty, gdyż nieleczona odpowiednio prowadzić może nawet do utraty oka!

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki

O tym, że pies ma dodatkową powiekę wie naprawdę mało osób nieposiadających psów, ale równie często nie mają tej świadomości właściciele czworonogów merdających ogonem. Dodatkowa powieka znajduje się w przynosowym kącie oka i również ona może paść ofiarą zapalenia. Zapalenie to wywoływane jest przez wirusa i zwyczajowo nazywane jest grudkowym zapaleniem. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psów najczęściej dotyka osobników młodych, będących w okresie wzrostu somatycznego. Początkowo objawia się ono w postaci zaczerwienienia oka i ropnego lub surowiczego wycieku. W późniejszym okresie nieleczona choroba powoduje cofanie się gałki ocznej w głąb oczodołu, gdyż powiększające się grudki wpychają oko głębiej. Brak leczenia w tym wypadku może skutkować nieodwracalnym cofnięciem się oka.

Leczenie

W przypadku wymienionych powyżej schorzeń konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który przepisze specjalistyczne leki. Mogą to być tabletki, choć najczęściej weterynarz przepisuje maść lub krople. Bardzo istotne jest wówczas regularne podawanie przepisanych leków i przede wszystkim odpowiednie zaaplikowanie kropli. Proces zakrapiania powinien przebiegać w czterech krokach:

  • przed aplikacją kropli/maści koniecznie jest oczyszczenie oka wacikiem nasączonym ciepłą wodą;
  • odchylamy psu głowę do tyłu, przytrzymujemy ją w takiej pozycji na tyle mocno i stabilnie, by pies się nie poruszył;
  • krople wciskamy do górnej części oka;
  • po aplikacji kropli do oka psa, lekko je ściskamy, by rozprowadzić lek po gałce ocznej.