Rola białka w żywieniu psa

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Pisaliśmy już o roli tłuszczów w codziennej diecie czworonogów oraz o tym, jak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dziś zajmiemy się rolą białek z naciskiem na ich znaczenie dla młodych psów. Powszechnie panuje przekonanie, że białko ma kluczowa rolę w procesie wzrostu szczeniąt. Zwracanie uwagi na jego znaczenie na pewno cieszy, jednak nie zapominajmy o innych składnikach odżywczych takich jak witaminy, tłuszcze czy woda, których dostarczanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju naszych zwierzaków. Białko przede wszystkim jest niezbędne do wzrostu komórek, które tworzą tkanki. Na tym etapie rozwoju białko nie powinno być wykorzystywane jako źródło energii. Jeśli tak się dzieje, powstają m.in. aldehydy, które negatywnie wpływają na działanie organów wewnętrznych.

Odpowiednia ilość białka

Bardzo ważne jest dbanie o dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Jeśli w organizmie jest go za dużo w stosunku do innych składników odżywczych, organizm nie urośnie. Ponadto, warto zwracać uwagę nie tylko na jego ilość, ale również na jakość czyli obecność poszczególnych aminokwasów. Psy, które dorastają, potrzebują większej ilości niektórych z nich – np. argininy czy metioniny. Białko odpowiada nie tylko za wzrost organizmu. Bierze ono również udział w działalności enzymów. Nawet ciśnienie krwi ma ścisły związek z ilością dostarczanego białka.

Należy pamiętać, że mięso wysokiej jakości jest doskonałym źródłem białka, jednak żaden jego rodzaj nie dostarcza wszystkich aminokwasów jednocześnie. Kluczowe jest odpowiednie łączenie składników diety w taki sposób, aby dostarczyć psu wszystkiego, co jest mu niezbędne do rozwoju. Podawany pokarm nie powinien być poddawany zbyt wielu procesom przetwórczym i obróbce w wysokich temperaturach. Albuminy to składniki białkowe krwi. Odpowiadają one m.in. za transport hormonów czy witamin. Stężenie albumin świadczy o odpowiednim lub nieodpowiednim odżywieniu rosnącego organizmu.

Podsumowanie

Białka, jako jeden z podstawowych składników odżywczych, są niezbędne w prawidłowej diecie każdego żywego organizmu. Jak widać, odpowiadają nie tylko za wzrost, ale również za inne procesy zachodzące w ciele, których prawidłowy przebieg jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania psa.