Rasy psów: Welsh corgi pembroke

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Chyba każdy miłośnik psów kojarzy te pocieszne jamnikowate pieski. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że Welsh corgi to tak naprawdę dwie rasy: pembroke i cardigan. Tym razem zajmiemy się opisem odmiany pembroke.

Pochodzenie

Welsh corgi wywodzą się od celtyckich psów wikingów, które zostały przywiezione na Wyspy Brytyjskie około XI wieku. Zamieszkujące północną Walię psy przetrwały w niezmienionej formie aż do XX wieku, kiedy nastąpiła popularyzacja rasy. Podobnie wygląda historia bliźniaczej rasy – Welch corgi cardigan, z tą różnicą, że cardigany zamieszkiwały południową Walię. Oficjalny rozdział na dwie różniące się od siebie rasy nastąpił dopiero w 1934 roku. Co ciekawe, pembroke Welch corgi zostały oficjalnymi psami Królowej Elżbiety II. Jeszcze jako księżniczka otrzymała w prezencie jednego corgiego, który zaskarbił sobie taką sympatię przyszłej królowej, że od tamtej pory psy tej rasy towarzyszą jej nawet podczas wizyt międzynarodowych.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu Welsh corgi jest jego wydłużona sylwetka i niskie nogi, które w naturalny sposób upodabniają go do jamnika. Corgi posiadają mocny grzbiet, obszerną klatkę piersiową oraz muskularne lędźwie. Oprócz wydłużonego ciała kolejną cechą charakterystyczną corgich jest szczątkowy ogon. Nie występuje on u wszystkich osobników i do niedawna mógł być przycinany. Obecnie, gdy kopiowanie ogonów jest zabronione, na wystawach można prezentować osobniki jedynie z naturalnie szczątkowymi ogonami. Kolejna cechą wyróżniającą wygląd corgich są duże uszy, wyraźnie sprawiające wrażenie zbyt dużych względem głowy psa. Welsh corgi nie osiągają dużych rozmiarów - ich wysokość rzadko kiedy przekracza trzydzieści centymetrów, natomiast prawidłowa waga powinna wynosić około 12 kg. Podstawową cechą odróżniającą odmianę pembroke od cadigana jest szata. W przypadku pembroke jest to średniej długości sierść podszyta gęstym podszerstkiem. Wyróżniane są dwa prawidłowe umaszczenia – płowe w dowolnym odcieniu z elementami czarnymi oraz czarne z podpaleniem w formie siodła i białymi elementami.

Welsh corgi pembroke - dla kogo?

Corgi są psami wszechstronnymi, nadającymi się zarówno do pracy w gospodarstwie jako pies pasterski, stróżowania, a w ostatnich dekadach również jako pies towarzysz, idealnie nadający się do zamieszkiwania z dziećmi.