Rasy psów: Welsh corgi cardigan

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Welsh corgi cardigan to bliźniacza rasa względem opisywanego już przez nas Welsh corgi pembroke. Podobnie jak swoi krewniacy są wszechstronnymi psami pasterskimi wywodzącymi się z Walii.

Pochodzenie

Identycznie jak ich krewniacy, także Welsh corgi cardigany przybyły na tereny Wysp Brytyjskich razem z ludami celtyckimi oraz - analogicznie jak pembroke - przeżyły stulecia na terenach dzisiejszej Walii w praktycznie niezmienionej formie. Obie rasy żyły w oddzielnych rejonach – pembroke na północy Walii, a cardigany na południu. Oficjalny rozdział na dwie różniące się od siebie rasy nastąpił dopiero w 1934 roku. Welsh corgi cardigan nie miały jednak tyle szczęścia co odmiana pembroke, która stała się ulubieńcem Królowej Elżbiety II.

Wygląd

Welsh corgi cardigan są niewielkimi psami osiągającymi od dwudziestu pięciu do trzydziestu centymetrów wysokości oraz o prawidłowej masie oscylującej w okolicy dwunastu kilogramów. Tym, co najbardziej odróżnia je od kuzynów pembroke jest szata – cardigany odznaczają się wyraźnie dłuższą sierścią o większej twardości. Różnią się też umaszczeniem – w tym przypadku dopuszczalne jest w zasadzie dowolny kolor, byleby biały nie był kolorem dominującym. Popularna jest sierść pręgowana i podpalana, natomiast znacznie rzadszym, choć ciekawszym, jest umaszczenie marmurkowe. Corgi cardigany z racji dłuższej sierści obficie linieją, co sprawia, że nie są to psy da osób, które nie mogą poświecić im odpowiedniej ilości czasu na pielęgnację.

Welsh corgi cardigan - dla kogo?

Podobnie jak welsh corgi pembroke, tak i cardigany, z psów pasterskich przerodziły się obecnie w typowych psich towarzyszy. Nadają się na psa rodzinnego, są niezwykle wyrozumiałe wobec dzieci. Wbrew pozorom jednak te małe pieski potrzebują codziennej, solidnej dawki ruchu, co jest pozostałością po czasach, gdy przemierzały łąki zaganiając bydło.