Rasy psów: Pudel duży

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Wygląd pudli jednoznacznie przywodzi na myśl psa kanapowego, którego jedynym zadaniem w domu jest ładnie wyglądać. Ich przesłodzony wygląd jest jednak w stu procentach zwodniczy – pudle to charakterne i niejednokrotnie zadziorne psy. Obecnie uważane za psy do towarzystwa, pudle są tak naprawdę psami inteligentnymi oraz wszechstronnie użytkowymi.

Pochodzenie

Psy w typie pudli nie należą do jednej rasy – rozróżniamy tutaj cztery odrębne: pudla dużego, średniego, miniaturowego oraz najmniejszego przedstawiciela tej grupy – pudla toy. Pudlowate znane są hodowcom od prawie pięciuset lat. Za ich ojczyznę powszechnie uważana jest Francja, jednak najprawdopodobniej ma to związek z ich „barokowym” wizerunkiem, gdyż tak naprawdę rasa ta z dużą dozą prawdopodobieństwa powstała na terenach obecnych Niemiec lub Danii.

Wygląd

Dorosłe pudle odznaczają się przede wszystkim charakterystyczną, kosmatą sierścią, która u psów domowych najczęściej jest strzyżona i przyjmuje kulisty kształt, nadając psu smukłości i lekkości. Preferowane umaszczenie to: czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe. Nierzadko praktykuje się fryzury pozostawiające sierść w przedniej części tułowia, na głowie oraz końcach łap, jednocześnie resztę ciała strzygąc całkowicie. Przeciętny pudel duży osiąga wzrost rzędu 45-60 cm przy prawidłowej wadze 16-25 kg.

Pudel duży - dla kogo?

Jak już wspominaliśmy, mimo swojego kanapowego wizerunku psa do towarzystwa, pudle to jedne z inteligentniejszych psów. Jest to również jedna z ras, którą po prostu rozpiera energia. Wszystkie pudle są psami empatycznymi, bardzo przywiązującymi się do swoich właścicieli i najchętniej nieodstępującymi ich nawet na chwilę. W dawnych czasach, gdy pudli używano jako psów do towarzystwa, ceniono ich upór i nieustępliwość w postępowaniu ze zwierzyną. Jeżeli nie odstrasza nas typowo salonowy wizerunek psa i szukamy wiernego i inteligentnego towarzysza, wówczas warto się zastanowić nad wyborem jednej z odmian pudla. Są to psy potrafiące przyzwyczaić się do praktycznie każdych warunków mieszkaniowych, a jedynym ograniczeniem jest tutaj wielkość samego lokalu. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja sierści pudla jest bardzo czasochłonna i aby pies dobrze się prezentował, wymaga to znacznych nakładów pracy lub finansowych.