Rasy psów: Polski owczarek nizinny

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Polskie owczarki nizinne to jedna z najpopularniejszych rdzennie polskich ras psów. Sympatyczne psiaki są nie do pomylenia z żadnymi innymi.

Pochodzenie

Polskie owczarki nizinne są rasą z długimi tradycjami, której korzenie sięgają nawet V wieku. Psy te najprawdopodobniej przywędrowały na nasze ziemie wraz z najazdami Hunów. Wśród przodków owczarków pojawiały się psy, które później dały początek rasie terierów tybetańskich. Pierwsze pisemne wzmianki o polskich owczarkach nizinnych pochodzą z XVI wieku. Co ciekawe, dokumenty mówią o użytkowym wykorzystaniu psów przy przepędzaniu owiec. W późniejszych wiekach polskie owczarki nizinne były psami chętnie wykorzystywanymi przez chłopstwo w charakterze psów pasterskich.

Wygląd

Popularne PON-y są typowymi psami średniej wielkości. Wysokość psów oscyluje w okolicy pięćdziesięciu centymetrów, suk natomiast o około pięć centymetrów mniej. Osiągają masę od dziesięciu do piętnastu kilogramów. Co ciekawe, zanim rozpoczęto kształtowanie rasy, psy nazywane w Polsce owczarkami nizinnymi występowały w trzech wariantach wielkościowych. Mimo swojej długiej i bogatej historii wzorzec rasy został zaakceptowany dopiero w 1963 roku. Polskie owczarki nizinne posiadają proporcjonalną, prostokątną budowę. Ciekawostką jest fakt, że ogon może być naturalnie długi, krótki lub szczątkowy i nie stanowi to przeciwwskazania wystawowego. Rasa posiada długą, obfitą sierść z dużą ilością podszerstka. Za prawidłowe uznawane są wszelkie umaszczenia jednolite - czarne podpalane, beżowe, szare, czekoladowe – oraz łaciate. Najpopularniejszym umaszczeniem łaciatym jest białe z łatami podpalanymi, szarymi lub czarnymi.

Polski owczarek nizinny - dla kogo?

Polskie owczarki nizinne są psami o pozytywnym, przyjacielskim usposobieniu, bez skłonności do zachowań agresywnych, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako pies rodzinny. Obecnie z przyczyn naturalnych ich wykorzystanie jako psów pasterskich straciło na znaczeniu, a PON-y stały się typowymi psami do towarzystwa. Polskie owczarki nizinne mogą przejawiać delikatne skłonności do kłusownictwa i włóczęgostwa, co jest pozostałością po ich instynkcie psa pasterskiego. Nie jest to jednak problemem w codziennym życiu z PON-em pod jednym dachem. Psy te są lojalne wobec domowników, łatwo się przywiązują, a nieznaczną dozę rezerwy i nieufności przejawiają jedynie wobec obcych.