Rasy psów: Mops

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Mopsy to zdecydowanie jedna z tych ras psów obok których nikt nie przechodzi obojętnie. Niektórzy są wręcz zakochani w niecodziennym wyglądzie tego psiaka, inni nie wyobrażają sobie zamieszkiwać z nim pod jednym dachem.

Pochodzenie

Początki tych charakterystycznych psów to czasy nawet i sprzed tysiąca lat, na terenach dzisiejszych Chin. Najprawdopodobniej przybyły one do Europy wraz z kupcami podróżującymi Jedwabnym szlakiem.  Do wojen opiumowych w XIX wieku prawo do posiadania mopsów posiadali jedynie przedstawiciele dworu cesarskiego, a za złamanie tego zakazu groziła nawet kara śmierci. Sytuacja zmieniała się, gdy małe pieski do towarzystwa trafiły w ręce Brytyjczyków prowadzących wówczas działania wojenne w Azji.

Wygląd

Mopsy należą do grupy ras miniaturowych molosowatych. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, nieco przekraczającego trzydzieści centymetrów wysokości, pieski te dzięki swojej zwartej i masywnej budowie ciała potrafią ważyć nawet do ośmiu kilogramów. Najbardziej charakterystyczna cechą wyglądu mopsa jest krótki pysk, najczęściej opisywany jako tępa, kwadratowa kufa. Mopsy występują najczęściej w umaszczeniu szaropłowym z charakterystyczna czarną maską. Nie jest to jednak jedyny prawidłowy kolor, dopuszczalne są również umaszczenia płowe i czarne.

Mops - dla kogo?

Mopsy są typowymi psami do towarzystwa, przez co wymagają stałego kontaktu z opiekunem. Kontaktowe i niezwykle towarzyskie psiaki źle znoszą dłuższą samotność. Pieski te są niezwykle posłuszne i łatwo przywiązują się do opiekunów. Jeżeli nie odstrasza nas specyficzny wygląd mopsa, to możliwe, że znaleźliśmy idealnego kompana dla nas. Mopsy nie wymagają dużego zainteresowania ze strony właściciela i są w stanie przystosować się do prawie dowolnych warunków mieszkaniowych. Mopsy nie wymagają również przesadnie długich spacerów na świeżym powietrzu. W zupełności wystarcza im minimum pozwalające na załatwienie ich potrzeb fizjologicznych, ponieważ psiaki te są typowymi domatorami. Jedynym regularnym zabiegiem kosmetycznym, którego wymaga mops jest oczyszczanie jego fałdów skórnych, aby zapobiec pojawianiu się w nich grzybicy i stanów zapalnych. Poza tym mopsy to naprawdę niewymagająca rasa psa.