Rasy psów: Bulterier

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Bulterier to rasa powszechnie ciesząca się złą sławą „psów zabójców”. Czy słusznie? Wiele tego rodzaju mitów powstaje ze względu na nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nie potrafią wychować psa mogącego przejawiać skłonności do agresji.

Pochodzenie

Pierwsze zapisy o tej rasie sięgają roku 1862, kiedy to brytyjski hodowca przyprowadził na wystawę psa będącego praprzodkiem dzisiejszych bulterierów. Najprawdopodobniej pies ten powstał w wyniku krzyżówki terierów z buldogami, których to psów używano do polowań. Wspomina się również o domieszkach genów terierów staroangielskich, chartów, a nawet dalmatyńczyków.

Wygląd

Bulteriery nie są psami dużymi. Psy i suki są podobnego rozmiaru i osiągają wzrost rzędu około 45 cm. Różnica pomiędzy płciami objawia się w wadze, podczas gdy psy osiągają 25-30kg, to suki przeważnie ważą o około pięć kilogramów mniej. Bulteriery dożywają nawet czternastu lat życia. Nie powinno dziwić, że rasa ta słynie ze swojej muskularnej, ubitej, a przy tym niezwykle proporcjonalnej budowy ciała. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu bulteriera jest jednak jego głowa o jajowatym kształcie pozbawionym wklęśnięcia. Bulteriera zdecydowanie nie sposób pomylić z żadnym innym psem. Prawidłowa szata umaszczenia jest bardzo szeroka i obejmuje barwy od białej, przez pręgowaną i tricolor aż do czerwonej i płowej.

Bulterier - dla kogo?

Rasa ta może się komuś podobać lub nie, jednak zdecydowanie największe kontrowersje zdecydowanie dotyczą ich zachowania i temperamentu. Przez lata utarło się, że są to ulubione psy pewnych, niekoniecznie przyjaźnie nastawionych do reszty społeczeństwa, grup społecznych. Istotnie bulteriery były popularne w tych kręgach i niejednokrotnie były układane tak, aby wyzwolić w nich jak najwięcej agresji. Psy te wymagają zdecydowanego właściciela posiadającego doświadczenie w hodowli, jednak prawidłowo ułożone nie są psami agresywnymi, co najwyżej zawadiackimi, tak jak każdy typowy terier. Jak widać, żaden pies nie jest agresywny sam z siebie. Są oczywiście rasy bardziej skłonne do agresji, jak i łagodniejsze, trudno sobie np. wyobrazić labradora jako psa stróżującego. Jednak najgorszym, co może być, jest nieodpowiedzialny właściciel, który zamiast chcieć zapanować nad psem, podjudza go i wzbudza w nim niebezpieczne i agresywne zachowania. Natomiast dobrze wychowany bulterier będzie świetnym kompanem i naprawdę spokojnym domownikiem.