Psie uczucia – Zastanawialiście się kiedyś jak kocha pies?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Chyba każdy z nas wie, że pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Skąd się bierze ta wierność? Oczywiście z miłości naszego pupila do nas. Poznajemy ją po wesołym merdaniu ogonem, wpatrzonych oczach i uśmiechniętym pysku.

Nieraz mówi się, że pies jest odzwierciedleniem swojego właściciela. I jest w tym dużo prawdy. Jeśli traktujemy naszego czworonoga dobrze, darzymy go dużą czułością i miłością – on odpłaci się nam tym samym. Natomiast, gdy nie jesteśmy dla niego dobrzy to po pewnym czasie pies także przestanie nas kochać.

Aby zdobyć zaufanie naszego pupila, potrzeba czasu. Nie od razu pokocha nas swoją psią miłością. Musimy sobie na nią zapracować. Nie oznacza to jednak wyłącznego bycia miłym i potulnym dla naszego psa. Nie można pozwalać mu na wszystko, bo przysłowiowo „wejdzie nam na głowę”. Trzeba być dobrym, ale również konsekwentnym i sprawiedliwym. Wtedy zdobędziemy szacunek naszego podopiecznego, a później zaufanie i miłość. Pies ufa nam bezgranicznie, dlatego nie powinniśmy nadużywać jego zaufania, ani tym bardziej go wykorzystywać (np. dla rozrywki).

Pies kocha bezwarunkowo. Nawet wtedy, gdy mamy gorszy dzień albo nie mamy ochoty na zabawę. On bardzo dobrze wyczuwa nasze emocje. Wie, kiedy jesteśmy smutni, przestraszeni albo źli i odpowiednio dostosowuje się do danej sytuacji. Psy to świetni obserwatorzy – potrafią dostrzec najdrobniejsze gesty człowieka, zmianę postawy ciała czy też napięcie towarzyszące sytuacjom stresowym. Na szczęście potrafią właściwie reagować na zmiany naszego nastroju. Dzięki temu stają się świetnymi powiernikami wszelkich naszych tajemnic i problemów. Mówi się, że „nikt nie zrozumie nas lepiej niż pies” i to prawda.

Psy, podobnie jak człowiek, odczuwają strach, smutek i ból. Bardzo często zdarza się, że psy tęsknią po stracie właściciela. Potrafią wtedy nic nie jeść i przychodzić nad jego grób. Jest to oznaka swego rodzaju psiej żałoby. Nasi pupile również wyczuwają, gdy odszedł ktoś nam bliski. Oprócz rozpoznawania naszych emocji, psy potrafią wyczuwać zagrożenie, dlatego są świetnymi obrońcami.

Co ciekawe, pies potrafi pokochać nie tylko człowieka, ale również inne zwierzę, które jest w domu.

Podsumowując, gdy już pies nas pokocha, to na dobre i na złe. Dlatego traktujmy go dobrze, obdarzajmy miłością, a odwdzięczy się nam tym samym i równocześnie stanie się naszym najlepszym przyjacielem.