Psie treningi z frisbee

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Jeśli szukacie nowych sposób na spędzanie wspólnie chwil z psem, koniecznie powinniście wypróbować nowy sport - dog frisbee.

Należy pamiętać, że każda zabawa musi być przede wszystkim bezpieczna. Zły dobór talerzyka może zranić psa, a to zniechęci go do dalszych zabaw. Talerzyki frisbee przeznaczone dla ludzi mogą zupełnie nie nadawać się dla naszego pupila. Materiał, z którego wykonywane jest takie frisbee, może idealne nadawać się do łapania ręką, podczas kiedy złapany przez psa połamie się i poważne skaleczy psie podniebienie. W tej zabawie najlepiej sprawdzą się gumowe frisbee, które znajdziemy w sklepach zoologicznych. Należy je dobrać zależnie od rozmiaru naszego psa.

Kiedy wybierzemy już odpowiednie frisbee musimy zainteresować pupila nową zabawką. Jeśli początkowo pies nie będzie chciał biec za rzuconym talerzykiem możemy zacząć bawić się w przeciąganie i turlanie kółeczka po ziemi.

Początki zabawy frisbee to czas nauki zarówno dla nas jak i dla psa. Jeśli nie radzimy sobie z kontrolowaniem kierunku lotu kółka, możemy potrenować z drugą osobą, rzucając do siebie nawzajem, a później do zabawy dołączyć psa. Gdy zauważymy, że pies jest już odpowiednio chętny na poznanie nowej zabawy możemy zacząć rzucać frisbee, najpierw na bardzo niewielkie odległości, stopniowo coraz większe. Ważne jest aby nie rzucać psu frisbee prosto do pyska, a wysoko przed siebie. Jeśli nasz pupil ma problem z odpowiednim łapaniem frisbee w locie, możemy nauczyć go dobrego chwytania, tocząc mu kółko pionowo po ziemi, podobnie jak wtedy kiedy chcieliśmy wzbudzić w nim zainteresowanie nową zabawką. Aby utrzymać chęć do zabawy, dobrze jest od czasu do czasu nagradzać psa za przyniesienie kółka. Ważne jest aby nagradzać go wyłącznie za przyniesione frisbee, a nie tylko złapane.

Aby zabawa była bezpieczna dobrze jest nauczyć naszego psa lądowania na przednich łapach. W tym wypadku dobrze sprawdzi się zachęcenie go do skoku po frisbee trzymane przez nas wysoko w ręce. Gdy pies jest w powietrzu, obniżamy kółko, przez co pies chcąc je złapać przeniesie ciężar na przednie łapy. Jeśli wyląduje na przednich łapach oznacza to, że ćwiczenie zostało wykonane poprawnie.

Temat frisbee jest bardzo obszerny, można się nim zajmować zarówno od strony zwykłej zabawy z pupilem jak i sportowo. W następnym artykule opiszemy wam dokładne techniki treningów z psem oraz sportowe dziedziny frisbee tj. time-trial, longdistance itd.