Psi wzrok

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wszyscy doskonale wiedzą, że psy posiadają niesamowity zmysł węchu, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak nasi czworonożni przyjaciele patrzą na świat.

Na samym wstępie wypada obalić podstawowy mit, który mówi, że psy widzą świat wyłącznie w odcieniach bieli i czerni. Jest to jedynie częściowa prawda. Psy istotnie mają zubożoną względem człowieka zdolność postrzegania barw, jednak z pewnością nie jest to widzenie monochromatyczne. Szczególnie odcienie zieleni są słabo odbierane przez oko psa, dlatego widzi on te kolory, jako odcienie bieli. W psim obrazie świata dominują żółcie i odcienie niebiesko-fioletowego. Dlatego też psi obraz świata jest nieco „spłaszczony” względem ludzkiego, trochę ciemniejszy, nadal jednak jest to widzenie kolorowe, które. Warto również wspomnieć, że wzrok jest dla psa tak samo użytecznym narzędziem postrzegania rzeczywistości jak dla człowieka, po prostu jeszcze lepsze rozwinięcie narządu węchu powoduje ze pies traktuje właśnie węch, jako swój podstawowy zmysł.

Różnice w widzianym obrazie u psa i człowieka wynikają z różnic w budowie oka obu tych gatunków. Podczas gdy siatkówka ludzkiego okaz wyposażona jest w trzy rodzaje czopków, czyli komórek odpowiadających za widzenie poszczególnych barw – czerwone, zielone i niebieskie, to psie oko zawiera tylko dwa rodzaje tych receptorów – żółte i niebieskie. W najprostszym ujęciu psy widzą obraz podobny do tego, który widzą ludzie deuteranopię, czyli daltonizm, czyli zaburzeniom uniemożliwiającym dostrzeganie jednej lub wielu barw.

Oprócz kolorów psy, podobnie jak ludzie, rozróżniają jasność obiektów. Odpowiada to mniej więcej oglądaniu przez człowieka filmu czarno-białego.  W dodatku zdolność rozróżniania stopni jasności u psa jest znacznie mniejsza niż u człowieka, przez co obraz widziany prze czworonoga jest dużo mniej jaskrawy niż ten widziany prze nas. Mimo podobieństw w budowie, psie oko jest jednak mniej dokładne, przez co widzi mniej ostry obraz od ludzkiego. Można to porównać do oglądania przez nas nieco rozmytej fotografii.

Jak widać, wbrew temu, co się powszechnie uważa, nawet w środowiskach hodowców psów, nasi pupile całkiem nieźle radzą sobie również ze zmysłem wzroku? Ich zdolność widzenia jest raczej deprecjonowana przez to, że często jest kontrastowana z doskonałym węchem, niż przez to, że sama z siebie nie jest u psa użyteczna.