Psi fryzjer, czyli kim jest i czym zajmuje się groomer

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Psi fryzjer to stosunkowo świeża profesja, ale szybko zyskująca w naszym kraju na popularności. W Polsce mieszka ponad 14 milionów psów i kotów. Wobec tak dużej grupy potencjalnych futrzanych “klientów”, usługi groomera stają się bardzo pożądane. Coraz więcej osób decyduje się na dbanie o swojego pupila z wykorzystaniem usług profesjonalistów. Są oni w stanie zapłacić niemałe pieniądze, by ich zwierzątko czuło się wspaniale i równie dobrze wyglądało.

Czym zajmuje się psi fryzjer?

Nazwa tej nietypowej profesji wywodzi się od angielskiego słowa “to groom” oznaczającego szczotkowanie. Już samo to pojęcie sugeruje, czym w największej mierze zajmuje się specjalista od upiększania “najlepszego przyjaciela człowieka”. Działania groomera w salonie koncentrują się na pielęgnacji sierści. Aby właściwie o nią zadbać, groomer wykonuje szereg zabiegów. Wśród nich znajdują się m.in. mycie, strzyżenie, czesanie, trymowanie (usuwanie martwej sierści) czy modelowanie. Dzięki wykorzystywaniu odpowiednich kosmetyków oraz narzędzi, stan i wygląd futra ulegają znaczącej poprawie.

Nie można jednak zapominać, że pielęgnacja psiej sierści pod okiem doświadczonego groomera nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Równie duże znaczenie dla zdrowia psa ma podawana przez właściciela urozmaicona dieta. Powinna być bogata w różne rodzaje surowego mięsa, oleje, a także owoce i warzywa. Zbilansowana i wartościowa karma dla psów wpływa pozytywnie nie tylko na jego samopoczucie, ale i na wzmocnienie sierści, zębów czy pazurów.

Jak zostać groomerem?

Jesteś cierpliwy? Umiesz (lub chcesz się nauczyć) rozpoznawać psie emocje? Posiadasz dobrą kondycję fizyczną i możesz pochwalić się poczuciem estetyki? Być może zawód groomera jest właśnie dla Ciebie. Do podjęcia się tego zajęcia nie trzeba kończyć studiów. Na rynku dostępne są różne kursy dla przyszłych psich (i nie tylko) fryzjerów. W ramach standardowej nauki, kursant zapoznaje się z regułami zarządzania salonem pielęgnacji zwierząt oraz zgłębia behawior zwierząt. Poznaje także tajniki wyposażenia np. specjalistycznego stołu, wanny do kąpieli, maszynek do strzyżenia, nożyczek, cążków do pazurków, środków do dezynfekcji itp. Największy nacisk kładziony jest zazwyczaj jednak na zajęcia praktyczne.

Zainwestowany w szkolenia trud na pewno się opłaci. Oprócz satysfakcji z wykonywanego zajęcia i przyjemności z obcowania ze zwierzętami, można zyskać wymierne korzyści finansowe. Średnia miesięczna pensja jeszcze niedoświadczonego groomera według strony moja-pensja.pl wynosi bowiem 2400 złotych brutto.