Przygotowanie psa do wiosny

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Już za kilka dni pierwszy dzień wiosny. Prognozy pogody wydają się nieubłagane – nadchodzą coraz cieplejsze dni. Jak przygotować psa do tego szczególnego okresu? Z czym wiąże się zmiana temperatury dla kondycji i zdrowia naszego czworonoga? O tym w dzisiejszym artykule.

Zima i okres zimowy to czas w którym zarówno my – właściciele, jak i nasi podopieczni zwalniamy nieco tempo i zmniejszamy aktywność fizyczną. To zdecydowanie powszechne zjawisko – zimne, wietrzne i śnieżne wieczorne spacery skracamy do minimum, woląc wygrzewać się w domu z ciepłą herbatą i dobrą książką. Często nasze lenistwo wiąże się z przyrostem wagi – naszym również, ale przede wszystkim naszego psa. Wiosna jest więc idealnym momentem by krótkie spacery z powrotem zmienić w długie przechadzki wzbogacone dodatkowo różnorodnością dodatkowych zabaw w trakcie spaceru. Pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie i kondycję naszego pupila. Warto również zadbać o zdrowie i odporność naszego czworonoga, bowiem zima jest okresem, który sprzyja wzrostem zachorowalności i sprzyja wszelakim chorobom. Warto zajrzeć do weterynarza i zrobić podstawowe badania krwi i moczu, a dla wzmocnienia organizmu zastosować kuracje witaminową.

Wiosna, a kondycja sierści

Koniec marca, początek kwietnia, a więc pierwsze dni wiosny to okres intensywnego linienia naszych czworonożnych przyjaciół. Warto w tym czasie zadbać dodatkowo o ich sierść poprzez regularne czesanie, dodatkowe kąpiele i wzbogaconą dietę w substancje wpływające na stan skóry i okrywy włosowej.

Wiosna – uwaga na pasożyty

Wiosna to trudny czas dla wszystkich właścicieli psów. Podczas dłuższych i częstszych spacerów z czworonogami wzrasta prawdopodobieństwo złapania pasożytów, które właśnie na wiosnę budzą się z zimowego letargu i wracają do życia. Dlatego bardzo ważne jest by właściciele zadbali o odpowiednią ochronę psów przez kleszczami i pchłami, które zamieszkują wysokie trawy, krzewy i drzewa.