Przygotowania na przybycie szczeniaka

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Nadchodzi upragniony moment – mały, ukochany szczeniaczek już niebawem zawita do Twojego domu. Na co zwrócić uwagę, w co się zaopatrzyć, jak przygotować się na powitanie nowego członka domowej społeczności? Oto kilka podpowiedzi.

Zacznijmy od listy zakupów.

Legowisko

Każdy przyszły właściciel psa dąży do tego, żeby jego podopieczny czuł się swobodnie, komfortowo i by jak najszybciej zaaklimatyzował się w nowym miejscu. Z tego powodu jednym z najważniejszych działań powinno stać się zorganizowanie miejsca na legowisko i kupno odpowiedniej leżanki. Pamiętajmy, że słodki stan szczenięctwa niestety bardzo szybko przemija i w związku z tym trzeba mieć na uwadze to, że za kilka miesięcy obecna leżanka może być niewystarczająca na gabaryty podrośniętego pieska. Dokonując zakupów patrzmy więc przyszłościowo – wybierzmy większe, przestronniejsze legowisko, które posłuży też za kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o materiał, to tu własciwie nie ma reguły. Zdarza się, że małe pieski mają tendencję do gryzienia wszystkiego wokoło i w takiej sytuacji warto unikać legowiska wykonanego z wikliny. Legowiska materiałowe również narażone są na efekty ciekawskiego gryzienia, choć mają dużą zaletę związaną z możliwością prania. Część właścicieli decyduje się na legowiska plastikowe. Zazwyczaj wypełnia się je ciepłym kocykiem, który co jakiś czas domaga się zmiany na nowy.

Karma

Karmienie szczeniaków opisaliśmy w osobnym artykule. Polecamy lekturę. Wynika z niej, że przed przybyciem szczeniątka do domu powinniśmy zaopatrzyć się w substytutywne mleko, które w naturalnych warunkach jest podawane małemu pieskowi przez matkę. W sklepach znajdziemy szeroki wybór preparatów zawierających najważniejsze składniki imitujące naturalne mleko matki, możemy też samodzielnie komponować specjalne mieszanki. Aby piesek zachował przynależny swojemu wiekowi odruch ssania, należy podawać mu posiłki przez specjalną butelkę, którą bez problemu kupimy w sklepie zoologicznym.

Miski

Kolejnym ważnym elementem psiej wyprawki są miski na jedzenie i wodę. W zupełności wystarczą dwie, chociaż oczywiście można też zaopatrzyć się w specjalny pojemniczek, który będziemy zabierać na dłuższe wyprawy. Wygodnym rozwiązaniem będą miski z gumowym wykończeniem spodu, których pies nie będzie przesuwał po podłożu w czasie jedzenia. Kiedy pies osiągnie już modelowe proporcje, warto zastanowić się nad miskami o określonej, dopasowanej do potrzeb psa wielkości.

Obroża

W przeciwieństwie do legowiska czy misek, kupno pierwszej obroży to inwestycja nastawiona na krótki okres. Jeśli pies przyszedł na świat w okresie wiosenno-letnim warto rozważyć kupno specjalnej obroży przeciw kleszczom. Musimy stale mieć na uwadze to, że psu trudno przyzwyczaić się do noszenia obroży i jako właściciele powinniśmy się w tym względzie wykazać cierpliwością i wyrozumiałością. Najlepiej zaczynać od kilku minut dziennie, stopniowo zwiększając ten czas. Można też próbować odwrócić uwagę psa od niedogodności związanych z noszeniem obroży zabawą i smakołykami. Ważne, żeby pies nie czuł presji i dyskomfortu.

Smycz

Wybór pierwszej smyczy – kolejne ważne zadanie. Najlepiej, jeśli postawimy na tradycyjną, prostą smycz wykonaną z lekkiego materiału. Zaleca się, by unikać smyczy z automatycznie regulowaną długością - pierwsze spacery zawsze wiążą się ze wzmożonym stresem i niebezpieczeństwem, dlatego też warto kontrolować zachowanie psa, a to nie będzie w pełni możliwe, jeśli zdecydujemy się na smycz, która da psu pełne przyzwolenie decydowania o zakresie odległości, w jakiej będzie mógł się od nas oddalić.

Środki do pielęgnacji

Zdania co do częstotliwości kąpieli psów są podzielone. Niezależnie od przyjętego stanowiska, nie można polemizować ze stwierdzeniem, że pies powinien być poddawany zabiegom pielęgnacyjnym przynajmniej kilka razy do roku. Z tego powodu warto już w okresie szczenięctwa zadbać o wyrobienie dobrych nawyków tak, by w przyszłości pies nie sprawiał większych problemów podczas kąpieli, czesania sierści czy obcinania paznokci. Na listę wyprawkowych zakupów warto więc wpisać szampon – najlepiej delikatny, nieuczulający i bezzapachowy oraz odpowiednio dopasowaną szczotkę. Pamiętajmy jednak, że puszek okalający ciało małego psa jest bardzo delikatny i w naturalnych okolicznościach szczeniaki są czyszczone przez swoje matki, dlatego też nadużywanie środków chemicznych w tym okresie nie jest wskazane. Substytutem kąpieli może stać się czyszczenie zabrudzonych miejsc przy użyciu specjalnych chusteczek, które można kupić w sklepie zoologicznym albo zwykłych papierowych ręczników nasączonych odrobiną ciepłej wody. Pozostając w temacie pielęgnacji warto też zwrócić uwagę na kolejny problem, z którym zmagają się właściciele psów. Mowa o pielęgnacji psich paznokci. Psy domowe, które nie mają możliwości zdarcia pazurków na naturalnym podłożu, domagają się regularnego podcinania. Często, podobnie zresztą jak w przypadku małych dzieci, czynność ta staje się małym koszmarem. By uniknąć takich sytuacji w przyszłości warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do tego małego zabiegu – nagradzać, chwalić, sprawiać, by piesek nie reagował paniką. Reasumując – kolejna rzecz na liście wyprawki to specjalne małe nożyczki albo cążki do obcinania paznokci.

Zabawki

Wybierając gadżety, które w założeniu mają stać się dla szczeniaka zabawką, pamiętajmy o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim miejmy na uwadze to, by były to gadżety wykonane z solidnego, odpornego na psie psoty materiału, które nie będą się rozczłonkowywać i których pies nie będzie w stanie „zjadać” w kawałkach. Wskazane jest, by w takich okolicznościach zaopatrzyć się w specjalne gryzaki, które nie tylko umilą czas, ale także pozytywnie wpłyną na kształtowanie się szczęki. Psy mają naturalny nawyk gryzienia, dlatego też warto dać im zabawkę, która zaspokoi tę potrzebę.

Kuweta

W pierwszych tygodniach nowi właściciele psów zmagają się z problemem wdrażania nawyku załatwiania się w jednym, wyznaczonym przez nich miejscu. Nauka wcześniejszego informowania o potrzebie wyjścia na dwór i wyrabianie nawyku załatwiania się o konkretnych porach wymaga cierpliwości i konsekwencji. W pierwszych tygodniach nie można się więc obejść bez kuwety. Do listy zakupów należy więc dodać kuwetę oraz piasek, który będziemy regularnie wymieniać.

Odrobaczanie

W trakcie przygotowań do przyjęcia szczeniaka warto zaplanować także odrobaczanie. Jest ono zalecane zarówno dla psów, które przyszły na świat w podwórkowych warunkach, jak i dla psów z hodowli. Do zainfekowania może dojść w sytuacjach z pozoru mało niepokojących (wyjście na spacer czy nawet pobieżny kontakt z innym psem). Rozwijające się w psim organizmie pasożyty mogą powodować ogromne spustoszenie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zainfekowania układu nerwowego. Proces odrobaczania powinien przebiegać kilkuetapowo. Pierwsze zaaplikowanie środków przewidziane jest dla psów, które ukończyły 3 tydzień życia, następne po 5, 8 i 11. Zaleca się, by po tym okresie, aż do 6 miesiąca życia praktykować tę czynność co miesiąc. Dorosłe psy również powinny być regularnie odrobaczane, najlepiej z częstotliwością półroczną.

Szczepienie

To kolejna niezwykle istotna rzecz, którą trzeba odpowiednio zaplanować. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje cykl szczepień. Regularne pilnowanie terminów kolejnych wizyt być może będzie nieco uciążliwe, niemniej jednak warto realizować ustalony plan. Zdrowie pieska musi być priorytetem.