Podróżowanie z psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Okres wiosenno-letni sprzyja podróżom. Właściciele czworonogów stają wówczas przed dylematem: czy zabierać ze sobą zwierzaka? Jeśli nie chcesz zostawiać psa z zaufaną osobą lub w hotelu dla zwierząt, zwróć uwagę na kilka kwestii - dzięki temu urlop będzie przyjemny i dla Ciebie, i dla Twojego pupila.

Samochód

Samochód jest najpowszechniejszym środkiem transportu, jednak podróżując nim z psem pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze - nie pozwól na to, by zwierzę podróżowało luzem. Powinno być zabezpieczone specjalnymi pasami lub znajdować się w klatce transportowej, którą uprzednio odpowiednio przymocujesz.

Po drugie - jeśli Twój samochód nie posiada klimatyzacji, w trosce o zdrowie psa, unikaj podróży w godzinach największego natężenia słonecznego. Pisaliśmy już o tym, jak niebezpieczny może być dla Twojego czworonoga udar słoneczny.

Po trzecie - nie wyjeżdżaj, jeśli nie masz przy sobie miski i odpowiedniej ilości wody. Ponadto, nie przekarmiaj psa przed podróżą nawet jeśli podczas krótkich wypadów nigdy nie wymiotował. W trakcie długiej drogi Twój pupil może poczuć się gorzej - pamiętaj o częstych postojach.

Producenci wyszli właścicielom psów naprzeciw - w sklepach zoologicznych możesz zaopatrzyć się w zestaw podróżny dla Twojego pupila. Zawiera on miskę, butelkę, torbę na karmę, woreczki na nieczystości i kartę z miejscem na dane psa - jeśli zostaniesz ofiarą wypadku, informacje te będą pomocne funkcjonariuszom policji.

Autobus

Nie zawsze podróż samochodem jest możliwa, dlatego warto zaznajomić się z zasadami panującymi w innych środkach transportu. Nie polecamy tej formy lokomocji - jest ciasno, tłoczno i ciężko o częste postoje, jednak są sytuacje, w których nie ma innej możliwości. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, podróż powinna minąć bez komplikacji. Większość przewoźników prywatnych nie zgadza się na podróż z czworonogiem, w przypadku PKS z reguły nie ma przeciwskazań, jednak jest to kwestia ustalana indywidualnie w każdym mieście. Przed podjęciem decyzji o podróży autobusem dowiedz się, jak ta sprawa wygląda w Twojej miejscowości. Pamiętaj, by pies był na smyczy i w kagańcu. Nie sadzaj go na siedzeniu i pamiętaj, by mieć przy sobie jego książeczkę zdrowia.

Pociąg

Ze względu na możliwość przechadzania się podczas podróży i większej przestrzeni w porównaniu do autobusów, podróż tym środkiem transportu może być przyjemna. Wybierając pociąg pamiętaj, że również tam powinieneś mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa, który będzie podróżował na smyczy i w kagańcu. Koszt biletu dla czworonoga różni się w zależności od przewoźnika i waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeśli Twój zwierzak podróżuje w klatce, zostanie potraktowany jako bagaż - wówczas nie uiszcza się żadnej opłaty.

Samolot

Większość linii lotniczych wyraża zgodę na przewóz zwierząt, o ile mieszczą się w transporterze o wyznaczonych wymiarach. W przeciwnym razie mogą podróżować one w luku bagażowym, również w transporterze, dostosowanym do ich wielkości. W przypadku lotu samolotem podróż powinna być planowana z zapasem czasu, bowiem liczba zwierząt na pokładzie jest ograniczona.

Paszport

Przepisy, które obowiązują w UE pozwalają na bardzo swobodne przemieszczanie się z psem. Aby było to możliwe, Twój pupil musi posiadać trzy rzeczy: książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, chip lub tatuaż identyfikujący oraz zwierzęcy paszport. Poszczególne kraje mają indywidualne obostrzenia w tym zakresie, dlatego planując zagraniczną podróż każdorazowo zapoznaj się z tymi wymaganiami. Wszelkie informacje znajdziesz na stronach ambasad krajów, którymi jesteś zainteresowany. Paszport dla psa można wyrobić w lecznicy weterynaryjnej podczas zachipowania.

Przed rozpoczęciem podróży zapewnij swojemu czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu - zabierz go na długi spacer nie tylko ze względu na potrzeby fizjologiczne. Zwierzę potrzebuje aktywności, a ta będzie znacznie ograniczony przez kilka godzin. Przewiduj trudności i bądź przygotowany na wiele utrudnień, działaj rozsądnie, miej stale oko na czworonoga. Dzięki temu Wasz wspólny urlop na pewno się uda.