Pies ze schroniska – najważniejsze informacje [INFOGRAFIKA]

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Psy ze schroniska kochają bardziej. Z tym chyba zgodzi się każdy, kto miał lub ma psa ze schroniska. Niestety wiadomo, że psy które zostały adoptowane, zaznały wcześniej dużo cierpień. Takie psy, gdy już zaufają nowemu właścicielowi, to bardzo mocno się do niego przywiązują. Nareszcie czują się bezpieczne, kochane i potrzebne.

Na co zwrócić uwagę podczas adopcji?

  • Większość wydawanych psów jest zaszczepiona i zdrowa. Są jednak przypadki, które wymagają specjalnej opieki i większych nakładów finansowych. Nie ma sensu brać na swoje barki więcej niż można unieść!
  • Dostosuj wiek i aktywność psa do swojego stylu życia.
  • Dobrze jest dopasować psa do swojego charakteru.
  • Jeżeli mieszkasz w kawalerce, to nie bierz psa wielkości bernardyna – to będzie niekomfortowe dla Ciebie i dla psiaka.
  • Jeżeli nie jesteś aktywną osobą, nie wybieraj psa, który marzy o całodziennych spacerach i którego rozpiera energia.
  • Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość wolnego czasu, jakim dysponujemy. Przeciętny psiak, nieważne czy jest w mieszkaniu czy na małym podwórku, wymaga 2-3 spacerów dziennie.
  • Myśl głową, a nie tylko sercem. Zaoszczędzisz sobie i psu różnych nieprzyjemności. Jeżeli jakiś psiak skradnie ci serce, a nie możesz mu zapewnić odpowiednich warunków, to zawsze możesz poszukać mu domu wśród znajomych, którzy bardziej będą do niego pasować! Uwierz, to też ogromna pomoc!
  • Zanim dokonasz ostatecznej decyzji, porozmawiaj z pracownikiem schroniska o danym zwierzaku oraz udaj się na spacer zapoznawczy z wybranym psem.
  • Prześpij się z tym, co postanowiłeś, bo Twój wybór zmieni Twoje życie na lata. Gdy decyzja zapadnie, przygotuj wyprawkę– odpowiedniej wielkości legowisko, obrożę, smycz, karmę itd.

  Warunki adopcji psów. Infografika.  

Umowa adopcyjna psa

Psiak wybrany, wyprawka gotowa – czas na podpisanie dokumentów i odbiór nowego członka rodzina. Zwierzę zostanie wydane tylko osobie pełnoletniej i trzeźwej. Ponadto, adoptując pieska, zawierasz ze schroniskiem umowę, która zobowiązuje cię do właściwej opieki nad nim. Czasami pobierane są też niewielkie opłaty. Biorąc pod uwagę, że pieniądze te idą na utrzymanie kolejnych psich sierot, to nie powinniśmy być tym oburzeni. Gdy wszelkie formalności dobiegną końca, nie pozostaje ci nic innego, jak udać się do boksu Twojego nowego przyjaciela. Możesz już mu oznajmić, że jedziecie do nowego domu. PAMIĘTAJMY! Przez pierwszych kilka dni po adopcji psiak potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, do nowego domu, nieznanego środowiska i nowych członków rodziny. Nie zmuszajmy go do zabawy czy kontaktu z dziećmi. Dobrze jest pozostawić mu swobodę. Zbyt częste głaskanie czy przytulanie może zestresować naszego psiaka. Zaczekajmy, aż pies sam do nas przyjdzie lub zareaguje na przywołanie. Wtedy dobrze jest go nagradzać pochwałami lub smakołykami. Ważne, by pierwsza kąpiel czy wizyta u lekarza weterynarii została przełożona w czasie przynajmniej o tydzień.

Dlaczego warto zaadoptować psa?

Psy kochają bezwarunkową miłością– dla pieska nie ma znaczenia to jak wyglądasz albo czy masz gorszy dzień. Zwierzak zawsze przyjdzie do ciebie, żeby się przytulić, bo kocha cię bez względu na okoliczności. Psy poprawiają samopoczucie – Badania Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że posiadanie psa wpływa na obniżenie poziomu stresu i zwiększenie poczucia własnej wartości. Pies zapewni towarzystwo– pies to doskonały kompan i towarzysz codzienności. Piesek nie tylko uwielbia spacery, ale i obserwuje to co robisz a nawet chętnie obejrzy z Tobą film :) Zwierzak w domu zmniejsza poczucie samotności i wpływa doskonale na dobry nastrój. Biorąc zwierzaka ze schroniska, wyświadczasz mu ogromną przysługę i możesz być pewny, że psiak czuje się szczęśliwy, kochany i jest niezwykle wdzięczny. I że zyskujesz przyjaciele do końca życia!