Pies w wielkim mieście – poradnik cz. 1

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pies to towarzysz człowieka od wielu tysięcy lat. Świat w tym czasie całkowicie się zmienił, a proces cywilizacji sprawił, że nasze psy wprowadziły się wraz z nami do wielkich metropolii. Będąc właścicielem psa w mieście, warto zadać sobie dwa pytania: Jakie trudności tudzież zagrożenia czekają w związku z tym na naszych podopiecznych? Jak sprawić aby nasze psy czuły się dobrze, mimo zgiełku i gwaru?

Nie jest prawdą, że pies w mieście nie może się czuć dobrze. Wszystko zależy od nas. Będąc rozsądnym właścicielem, organizujemy życie z psem tak, aby zapewnić mu maksimum komfortu, pozostawiając czas również dla siebie.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, iż spacery nie mogą się ograniczać do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Podczas spacerów w małej przestrzeni, takiej jak parki, skwery czy ogólnodostępne wybiegi, lepiej unikać bliskiego, wymuszonego kontaktu z obcymi psami. Możesz przejść z psem na drugą stronę ulicy, czy ominąć obcego psa łukiem w parku – to zaoszczędzi im obu stresu, tym bardziej gdy są oba na smyczy. Staraj się również od czasu do czasu zapewnić swojemu czworonogowi spacer w spokojniejszym miejscu. Równocześnie pamiętaj, że pies powinien wychodzić na spacer co najmniej 3 razy dziennie. Brak ruchu ma konsekwencje zarówno psychiczne jak i fizyczne: prowadzi do rozwoju nadwagi, sprzyja powstawaniu schorzeń stawów, układu krążenia i cukrzycy.

Bardzo ważnym aspektem dla czworonożnego mieszkańca miasta jest ruch samochodowy. Stwarza on śmiertelne zagrożenie dla obu stron. Należy zadbać o bezpieczeństwo psów poprzez bezwzględne prowadzenie ich na smyczy, nie wystarczy polegać na ich wychowaniu czy wyszkoleniu – zawsze może się zdarzyć coś co go przestraszy, a ten w panice może wtargnąć na jezdnię.

Bez względu na to, jak dobrze wyszkolony jest Twój psiak, zdarzają się sytuacje krytyczne jak zerwanie smyczy i ucieczka, na którą nie mamy wpływu. Nie każdy pies to Lassie, a nikt nie chce zguby swojego pupila, dlatego warto zastanowić się nad jego oznakowaniem. Do wyboru jest tatuaż i mikroczip.

W Polsce wszystkie szczenięta posiadające metrykę wydaną przez Związek Kynologiczny podlegają obowiązkowemu tatuowaniu, wykonywanego tylko przez uprawione osoby. Tymczasem, mikroczip jest obowiązkowy dla każdego psa przekraczającego granice. Numer mikroczipu można namierzyć specjalnym czytnikiem.