Pies policyjny

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zapewne wyobraźnię każdego psiarza rozpalały filmy o przygodach dzielnego psa policyjnego. Wielu z nas być może nawet od takich filmów zaczęła swoje zainteresowanie psami, które potem przerodziło się w miłość do swojego pupila.

Dla wielu ludzi pies policyjny kojarzy się jednoznacznie z owczarkiem niemieckim. Ma to pewne postawy, ponieważ rasa ta jest wręcz idealna do pracy w służbach mundurowych ze względu na posłuszeństwo czy świetne receptory węchowe. Ale psami policyjnymi mogą być również rosyjskie teriery, sznaucery czy bouviery flandryjskie. Najważniejsze jest, aby pies był zdrowy, sprawny, dobrze zbudowany oraz dawał się świetnie wyszkolić.

Podczas przygotowania psów do pracy w policji psy przechodzą swego rodzaju selekcje – pies musi wykazać się określonymi umiejętnościami. Na pierwszy ogień sprawdza się aportowanie oraz umiejętność wyszukiwania przedmiotów po śladzie węchowym. Pies powinien wykazać się również odpornością na hałas i predyspozycjami do zachowania spokoju nawet w warunkach wysokiego stresu, np. przy odgłosach wybuchów i strzałów z pistoletu. Pies, który spełnia te wymagania może zostać zakwalifikowany do dalszej tresury, gdzie nauczy się między innymi obrony opiekuna, pościgu za uciekinierem oraz samodzielnej pracy pod nieobecność opiekuna.

W pracy z psem policyjnym niezwykle ważna jest również więź łącząca psa z jego przewodnikiem. Każdy pies ma swojego przewodnika, który jest jego panem i opiekunem. Pies mieszka ze swoim partnerem, bez tego byłoby niemożliwe stworzenie więzi a tym samym posłuszeństwa pomiędzy czworonogiem a jego przewodnikiem. Po zakończeniu służby psy przechodzą na swego rodzaju emeryturę umożliwiająca ich dalsze utrzymanie. Oczywistym jest, że „na emeryturze” psy zostają ze swoimi opiekunami, jako normalni, cywilni pupile. W ciągu tych kilku lat służby wytwarza się przecież normalna miłość łącząca psa z jego opiekunem i trudno byłoby nagle przerwać tą więź.

Psy policyjne muszą sprostać wielu wymaganiom, na co dzień wiodą także dużo bardziej niebezpieczny żywot niż ich kanapowi koledzy, ale to dzięki nim udaje się złapać wielu niebezpiecznych przestępców. Są pełnoprawnymi funkcjonariuszami policji i innych służb mundurowych, dlatego też należy im się szacunek nie mniejszy niż ich ludzkim odpowiednikom.