Pies, którego widać - odblaskowe akcesoria na spacer [INFOGRAFIKA]

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wyobraź sobie, że wybierasz się ze swoim psem na spacer. Jest jesień, wcześnie rano lub wręcz przeciwnie, późny wieczór. Okolica po której spacerujecie nie jest dobrze oświetlona, przy parkowej alejce świeci się zaledwie kilka latarni. Kiedy Twój pies oddala się ze swoją ulubioną piłką, z powodu otaczających was ciemności zupełnie tracisz go z oczu. Czy znalazłeś się kiedyś w podobnej sytuacji?

Pies odblaski, pies na spacerze. Pies jesień. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada już dużo wcześniej, a potrzeba spacerów u naszych pupili nie maleje, niezwykle ważne jest to, aby zadbać o lepszą widoczność psich towarzyszy. Dobór odpowiednich odblaskowych przedmiotów nie tylko zwiększy bezpieczeństwo psa, ale i pozwoli właścicielowi na większą kontrolę zwierzęcia. Gama świecących gadżetów jest niezwykle szeroka.

Odblaski, fluorescencja, a może LED-y?

Każdy ze sposobów zwiększania widoczności psa nieco się od siebie różni. Akcesoria odblaskowe - np. smycze - bazują na odbijaniu padającego na nie światła. Fluorescencyjne przedmioty, takie jak np. szelki, aby emitować światło przez dłuższy czas, potrzebują wcześniejszego naświetlania pod lampką lub przy użyciu latarki. Dodatki dla zwierząt działające dzięki diodom LED są całkowicie niezależne od panujących na zewnątrz warunków pogodowych, ponieważ podświetlanie gadżetu od środka zachodzi dzięki wymiennym bateriom. W diody LED wyposażone są często zawieszki umieszczane przy obroży, które mogą pełnić jednocześnie funkcję adresówki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania natężenia i szybkości migania świateł. Większość akcesoriów spacerowych posiada dwa tryby: migania oraz ciągłej poświaty. Nawet najbardziej wybredny właściciel psa znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępne są m.in. obroże świecące na różne neonowe kolory, które za sprawą ciekawych wzorów upodobnią Twojego pupila do małego tygrysa lub innego dzikiego zwierzęcia.

Zalety świecących akcesoriów dla psów

Najbardziej podstawową funkcją akcesoriów spacerowych wykorzystujących odblaski jest zwiększenie widoczności naszego psa. Takie dodatki są szczególnie przydatne podczas aktywności (spacerów, biegania, uprawiania innych sportów w towarzystwie zwierzęcia, uczenia go sztuczek), podejmowanych wcześnie rano, późnym wieczorem oraz w nocy. Dzięki nim zyskujemy większą kontrolę nad psem - widzimy, w jakim kierunku biegnie, a tym samym zmniejsza się ryzyko jego ucieczki. Migające lub świecące ciągłym światłem akcesoria pozwalają na łatwe odnalezienie pupila np. podczas mgły lub wtedy, gdy tarza się w kupkach liści. Odblaskowe przedmioty mogą nawet uratować życie - kiedy pies wbiegnie na jezdnię, użytkownicy dróg mają większą szansę go ominąć i zapobiec nieszczęściu. Z kolei zaopatrzenie się w neonową smycz pozwala zaznaczyć, że oprócz człowieka po chodniku porusza się dodatkowo jego pupil. Do uprawiania sportów z psem (np. w lesie) idealna będzie odblaskowa kamizelka, która dzięki swoim rozmiarom sprawia, że czworonóg jest widoczny z dużej odległości.

Nie tylko bezpieczeństwo, ale i zabawa

Nie wolno jednak zapominać, że wygląd takich gadżetów to jedno, ale priorytetem powinno być to, czy dana rzecz jest solidnie wykonana. Szczególną rolę odgrywa to w przypadku świecących zabawek, które muszą być swobodnie użytkowane przez psa. Popularne są fluorescencyjne piłeczki i dyski z diodami LED. Można je wykorzystywać zarówno podczas spacerów w terenie, jak i zabaw na zamkniętej przestrzeni np. w prywatnym ogródku. Emitowane światło zapobiega zgubieniu ulubionej zabawki, a odpowiednie wyprofilowanie powinno wytrzymać mocny uchwyt psiej szczęki.