Pies i woda: kąpiel psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Psy i woda to dość szeroki temat. Poniżej, opowiemy o wodzie w kontekście kąpieli. W końcu pies też brudzi się co się z tym wiąże trzeba go czasem wykapać. Ważne jest, aby woda miała dobrą temperaturę do tej czynności. Zła temperatura może skutkować poparzeniami lub przeziębieniem zupełnie jak u człowieka.

W kąpaniu psa ważne jest jeszcze jedno, psa staramy się rzadziej kąpać jesienią i zimą. Wiąże się to z tym, że traci on na pewien czas część powłoki która go chroni przed zimnem i zawilgocony czworonóg na spacerze zwyczajnie zmarznie i się rozchoruje. Jeśli już musimy wykąpać naszego psa o takiej porze roku to róbmy to w ciepłym pomieszczeniu gdzie zostanie już całą noc po ostatnim tego dnia spacerze, żeby wysechł do końca i się nie pochorował. Poniżej piszemy co najważniejsze o tym jak kąpać, było to sprawnie i maksymalnie bezstresowo dla psa i dla właściciela.


Operacja kąpiel:


Kąpiel psa to często temat na dobrą komedię i sam w sobie jest też w komediach wykorzystywany. Większość psów nie lubi kąpieli i robi wszystko żeby tego uniknąć, co można zresztą obejrzeć sobie na Youtube. Co zatem zrobić żeby kąpiel kojarzyła się jeśli nie z przyjemnością to przynajmniej neutralnie? Jest kilka prostych zasad.


Przygotować wszystko wcześniej. Matę antypoślizgową, szampon, ręczniki, myjkę, szczotkę itd. Robi się to po to, żeby nie wracać się po nic. Kiedy my opuścimy łazienkę, a pies zostanie sam,  wyjdzie z wanny lub brodzika. Potem instynktownie wytrzepie się z piany, niespłukanego brudu na meble ściany i co popadnie. Pamiętajmy, nic tak nie irytuje ludzi oraz  zwierząt jak niepotrzebne czekanie w niekomfortowych warunkach.
Woda powinna mieć ok 37-38 stopni, wtedy kąpiel jest miła i relaksująca.


Są dwa sposoby kąpieli psa. Pierwszy to taki gdzie wody powinno być na tyle, żeby psu wystawały bez problemu nad taflę cała głowa i szyja. Drugi sposób popularniejszy mówi, że wody powinno być tylko trochę lub wcale, a psa zwyczajnie polewamy równomiernie cały czas aż do końca zabiegu wodą z słuchawki prysznicowej. W obu przypadkach ważne jest aby woda do polewania psa oprócz wyżej wymienionej temperatury miała umiarkowane ciśnienie wtedy zwierzakowi jest przyjemnie i ciepło.


Warto pomyśleć też o jakiś zatyczkach do uszu, żeby naszemu podopiecznemu się tam woda nie wlewała, to ani pożyteczne ani przyjemne.


Szampon powinien być rozwodniony w jakimś pojemniczku z wodą w temperaturze kąpieli i z niego wylewany na powoli i wcierany w psa. Butelka zwykle stoi sobie nieruszana od mycia do mycia i jest wyraźnie chłodniejsza od temperatury wody, a zwierzak może nie lubić tej chwili zimnego płynu na sobie. Uważajmy, żeby szampon nie dostał się do oczu, nosa i pyska psa. Chyba każdy wie jak wtedy szczypią oczy i jakie to nieprzyjemne. Pies odczuwa to dokładnie tak samo.


Na koniec spłukujemy psa, spuszczamy resztę wody z wanny, wycieramy podopiecznego, pozwalamy mu się wytrzepać z nadmiaru wody i otwieramy drzwi łazienki, żeby wyszedł.
Ważne, żeby rozłożyć ręczniki tam gdzie chcemy mieć sucho, bo pies będzie się czochrał po domu po kąpieli.
A już na sam koniec chwalimy psa głaszczemy i dajemy coś co lubi jeść żeby go nagrodzić, jeśli był grzeczny. To utrwali dobre zachowanie. Smaczki i pochwały stosujemy tylko jeśli był spokojny.