Pielęgnacja ras nagich

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Słyszeliście kiedyś o Sfinksach, czyli kotach bez sierści? W świecie czworonogów również istnieją rasy psów, które nie posiadają futerka. Jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli psów nagich należy grzywacz chiński i pies meksykański.

Wydawać by się mogło, że skoro psiaki te są nagie i nie mają sierści to ich pielęgnacja jest bezproblemowa, to niestety nieprawda – są szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie słońca lub zimowe przymrozki.
Piesek rasy nagiej powinien być często kąpany, ze względu na ochronę skóry przez zarazkami i brudem panującym w powietrzu – nawet co 10 dni. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych, o najdelikatniejszej formule. Niektórzy sięgają po płukanki z dodatkiem wyciągów z zielonej herbaty, które mają działania antyseptyczne. Obmycie psiaka powtarzamy dwukrotnie, po czym wycieramy go i suszymy skórę suszarką ustawioną na letni poziom ciepła. Bardzo ważne jest wtarcie w jego ciało po kąpieli delikatnego olejku, unikając preparatów z sylikonem, które mogą podrażniać i wysuszać skórę.

Skóra zarówno grzywacza chińskiego jak i psa meksykańskiego, ma predyspozycje do opalania się, dlatego właściciele psów nagich, powinni zadbać aby ich pupil był odpowiednio przygotowany do lata i wyposażyć się w kremy z filtrem UV.
Jak powszechnie wiadomo, zwierzaki bez owłosienia świetnie sprawdzają się jako naturalny termofor. Jednak w zimie, zwierzęta te, trzęsą się na dworze jak osika. Wielu dziwią psie sweterki i kubraczki ale w tym przypadku są po prostu nieodzowne.