Pielęgnacja psiej sierści

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Sierść naszego czworonoga wymaga regularnej pielęgnacji przez cały rok, jednak w okresie wiosenno-letnim wymaga szczególnej dbałości. Spowodowane jest to zwiększoną częstotliwością spacerów i zwiększoną aktywnością naszego psa, który biegając po polach i łąkach przynosi w sierści najróżniejsze fragmenty środowiska naturalnego – patyki, rzepy, części traw, kleszcze i inne pasożyty zagrażające jego zdrowiu. Dlatego tak ważne jest by zapewnić psu odpowiednią ilość uwagi i czasu na potrzebne zabiegi pielęgnacyjne.

Jak często czesać psa?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie należy do najprostszych! Przede wszystkim regularne rozczesywanie sierści wskazane jest w okresach wzmożonego linienia. Martwe włosy podatne są na kołtunienie i filcowanie – nie rozczesywanie ich wpłynie negatywnie na stan włosów zdrowych, sierści, która zostanie podrażniona, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zmian chorobowych skóry. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej psa wiosną i latem, również wskazane jest regularne szczotkowanie. Prócz wyczesywania martwych włosów i pamiątek po spacerze, właściciel wyczesze również z sierści pupila pasożyty, tak jak chociażby kleszcze.

Czy można przesadzić z czesaniem?

Tak. Zbyt częste i intensywne (pod względem siły) szczotkowanie włosów może doprowadzić do połamania i skrócenia włosa, a także do podrażnień skóry naszego pupila.

Jak czesać sierść naszego czworonoga?

Najlepszym i najzdrowszym sposobem jest czesanie zwilżonej sierści. Suchy włos jest łamliwy i dlatego rozczesywanie suchych włosów to więcej pracy dla właściciela i czasem przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie chcesz kąpać psa, najlepiej wykorzystaj spryskiwacz do kwiatów by zwilżyć jego sierść.

Czym rozczesywać psią sierść?

Ile psów, ile rodzajów włosa, ile ras i przede wszystkim ilu właścicieli – tyle opinii. Na rynku dostępnych jest mnóstwo specjalistycznych przyrządów stworzonych z myślą o psiej sierści. Grzebień, szczotka, zgrzebło… Co wybrać?
Często najprostszy wybór jest najlepszy – metalowy grzebień. Nada się idealnie, gdy sierść psa będzie bardzo skołtuniona, a regularnie wykorzystywany również da świetny efekt. Szczotka nadaje się idealnie do sierści w dobrym stanie, jednak w kontakcie z poważnym kołtunem może już nie spisać się tak dobrze. Często można kupić 2w1 – z jednej strony szczotka, z drugiej zgrzebło. Zgrzebło z twardymi zębami nadaje się do rozczesywania i wyczesywania, z miękkimi natomiast sprawia że sierść jest miękka i dokładnie wyczyszczona.