Owczarek niemiecki

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras obronnych, stróżujących, asystujących, policyjnych i wojskowych. Niemcy chcieli takiego właśnie psa i w tym celu stworzyli pod koniec XIX wieku specjalne stowarzyszenie, którego celem miało być tylko jedno- stworzyć od zera nową rasę. Zabrali się za to bardzo sprawnie metodycznie i już po kilku latach zanotowali pierwsze sukcesy tworząc, ze specjalnie do tego celu pozyskanych niemieckich psów pasterskich o cechach pierwotnych, rasę owczarka niemieckiego. Później ta rasa stała się właśnie z racji swych przemyślanie dobranych walorów fizycznych i psychicznych najbardziej popularną rasą psów pracujących na świecie.

Co powinniśmy wiedzieć rozważając zakup psa tej rasy dla siebie?

Owczarki niemieckie (często nazywane wilczurami z racji swojego podobieństwa do wilków) są dość dużymi psami i trzymanie ich w bloku jest raczej kiepskim pomysłem. To pies duży o sporym wigorze i temperamencie, który potrzebuje sporo ruchu żeby dobrze funkcjonować. W mieszkaniu (szczególnie małym) w bloku wychodząc 2-3 razy dziennie na spacer na 20-30 min. nie będzie tego miał. Jeśli doszła by do tego najczęstsza choroba na jaką zapadają te psy czyli dysplazja stawów biodrowych to już jest horror i dla właściciela i dla psa, bo trzeba go nosić np. na 3-4 piętro bez windy, a psy tej rasy z racji swoich gabarytów ważą dużo. Pies waży 30-40 kg, suka zaś 29-32 kg.

Owczarki znacznie lepiej sprawdzają się dla osób super aktywnych, które mogą je zabrać do pracy lub pracują z nimi jak np. ratownicy czy policjanci itd. Pies ten będzie też świetnym nabytkiem dla miłośników zwierząt posiadających dom z ogrodem. Pies w domu będzie miał jak się wybiegać i sprawdzi się jako stróż i obrońca domostwa. W pacy też sprawdzi się wyśmienicie gdyż do tego została stworzona jego rasa i jest mu to niezbędne do życia. Pielęgnacja takich psów poza daniem im przestrzeni, zadań do wykonania i dużo ruchu nie nastręcza większych problemów.

Owczarki występują w kilku kolorach sierści, z włosiem krótkim oraz długim. Najczęściej można spotkać psy tzw. podpalane czyli od góry czarno umaszczone, a od spodu tułowia mniej lub bardziej brązowe oraz całe czarne. Wysokość owczarków to ok 60 cm w kłębie (psy są przeważnie ok 5-6 cm większe od suk) jak wspomnieliśmy podobne są do pierwotnych psowatych w swych ogólnych cechach wyglądu.

Owczarek niemiecki jest zorientowany na swojego pana i ślepo mu posłuszny często staje w jego obronie nawet nie uczony tego specjalnie. Pies ten nie przywiązuje się do miejsca, lecz do osoby i za nią podąża. Jest przy tym łatwy w ułożeniu i karny oraz łagodny wobec dzieci. Z racji zaś swych wyjątkowych predyspozycji jeśli chodzi o naukę i posłuszeństwo jest nie tylko wykorzystywany w pracy policji, wojska czy jako pies przewodnik, ale też w przemyśle rozrywkowym. Jednym z pierwszych o ile nie pierwszym psem grającym w filmach był właśnie owczarek niemiecki "Rin Tin Tin" to on ratował od wszelkiego złego w filmie o tym samym tytule swojego młodego pana, który kochał go za to bez umiaru.

W Polsce też mieliśmy sławne psy tej rasy. Starsi pamiętają na pewno "Szarika"- owczarka niemieckiego z serialu "Czterej pancerni i pies", który nosił meldunki, rozwijał kabel telefoniczny miedzy zasiekami, wystawiał niemieckich snajperów i gryzł nazistów bez litości. Był także ranny na wojnie i dostał order. Podobnie bohaterski był owczarek niemiecki służący w Milicji Obywatelskiej zwany "Cywilem", który miał własny pomysł na świat i nie słuchał nikogo poza swoim panem oficerem MO. Najmłodsi zaś kochają "Komisarza Aleksa" owczarka niemieckiego w służbie policji kryminalnej w Łodzi, który jak przystało ma policjanta służy i broni.

Jeśli zatem mamy warunki i chcemy dużego psa to owczarek niemiecki jest wymarzony dla nas jako przyjaciel i niezłomny obrońca nawet za cenę swojego życia.