Otyłość i nadwaga u psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wielu właścicieli mylnie interpretuje troskę o zwierzę, a przez co – rozpieszczając – prowadzi do nadwagi u psa. Otyłość u psów staje się coraz bardziej powszechna.

Nadwaga u naszego zwierzaka może mieć bardzo różne podłoża. Każdy przypadek dobrze jest osobno konsultować z weterynarzem. Przybieranie na wadze nie zawsze wiąże się jedynie z nadmierną ilością pokarmu, może wynikać również z gospodarki hormonalnej. Niedoczynność tarczycy to jedna z wielu chorób, która może doprowadzić do nadwagi zwierzęcia. Nadwaga może być również związana z przebytą kastracją, wiekiem oraz predyspozycjami genetycznymi, jakie mają niektóre rasy.

Mimo wszystko najczęściej występującą przyczyną otyłości jest za mała ilość ruchu oraz zbyt duża ilość pożywienia. Dlatego bardzo ważne jest aby nie karmić psa jedzeniem dla ludzi (pisaliśmy o tym tutaj: http://blogzdrowypies.pl/zywienie/czego-psom-nie-wolno-jesc/), ale również nie przekarmiać go jedzeniem dla psów.

Wielokrotnie właściciele bagatelizują rangę problemu. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że podobnie jak dla ludzi, tak też dla psów nadmierna tusza, może być zagrożeniem dla zdrowia. Problemy jakie występują u psów z nadwagą to najczęściej:

- otłuszczenie nadrządów (przez co ich praca jest utrudniona),

- kłopoty z poruszaniem, przeciążone a przez co bolesne stawy uniemożliwiają zwierzęciu poruszanie się tak jak wcześniej,

- zaburzenia odporności,

- kłopoty z oddychaniem

Jak sobie z tym radzić?

Najważniejsza jest oczywiście zapobiegawczość. Przy wyborze karmy, należy przestrzegać wskazówek producenta lub weterynarza w kwestii dawkowania. Podając psu smakołyk powinniśmy pamiętać, że wlicza się on do dziennej dawki kalorii, wtedy normalnej karmy należy psu podawać mniej. Jeśli nasz pies lubi dużo jeść, nie zostawiajmy mu nigdy pełnej miski na cały dzień, a rozdzielmy ją na kilka porcji, podawanych systematycznie. Najważniejsza jest odpowiednia ilość ruchu. Dzięki długim i częstym spacerom pies będzie nie tylko szczupły, ale i zdrowy, a z nim razem my!

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać, a nie leczyć. Jeśli jednak dopuściliśmy już do otyłości psa, należy razem z weterynarzem ustalić odpowiednią dietę i plan ćwiczeń. Niezbędny jest odpowiedni dobór aktywności fizycznej. Jeśli nasz pies jest już otyły, intensywny bieg może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Częste spacery będą w tym wypadku najodpowiedniejsze, a jeśli pies trochę schudnie, możemy zachęcić go do ruchu poprzez zabawy, zmuszające jednocześnie do wysiłku fizycznego (proponowane przez nas zabawy z psem znajdziecie tutaj: http://blogzdrowypies.pl/zabawa/).

Jak wynika ze statystyk weterynarzy, najczęstszym powodem otyłości u psów jest nieodpowiednie podejście jego właściciela. Pamiętajmy, że opieka nad zwierzętami to nie tylko rozpieszczanie i dogadzanie, ale również dbałość o ich zdrowie i samopoczucie.