Opieka nad starszym psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kiedy mówimy o psim seniorze? W jakim wieku starzeją się psy? Czy starsze psy potrzebują więcej uwagi i specjalnej opieki? Takie pytania zadają często właściciele psów dojrzałych. Jak wygląda odpowiednia opieka nad starszym psem i na co należy zwrócić uwagę – o tym w dzisiejszym artykule.

Opieka nad psem to z pozoru wspaniałe i proste zadanie. Karmienie, wspólne spacery i zabawy. Młody pies wnosi do domu mnóstwo radości i szczęścia. Jednak wraz z biegiem lat opieka nad psem przynosi coraz więcej obowiązków. By zapewnić jak najlepszą opiekę naszemu pupilowi, ważne jest by wiedzieć, gdzie przebiega granica między dorosłością a psią starością. I choć granica ta nie jest jednoznaczna, to jednak przyjmuje się, iż małe i średnie psy stają się seniorami po 11 roku życia, duże psy po 10 roku życia, a rasy olbrzymie około 8-9 roku życia. Oczywiście nie jest to regułą. Duże znaczenie mają tutaj również indywidualne cechy danego psa, podłoże genetyczne, przebyte choroby, kondycja fizyczna, sposób żywienia oraz opieka, jaką pies był otaczany przez swojego właściciela.

Pierwsze oznaki starzenia

Pierwszym sygnałem, który na pewno nie umknie uwadze właściciela będzie zmiana zachowania. Pies stanie się spokojniejszy, wolniejszy i będzie potrzebował więcej odpoczynku. Będzie dłużej spać, nie zawsze będzie mieć chęć na wspólne zabawy z właścicielem. Związane jest to z pogarszającą się sprawnością układu krążenia oraz układu oddechowego, a także ze słabszą kondycją mięśni i stawów. Kolejnymi oznakami starzenia się naszego pupila są pogarszające się zmysły – wzrok, słuch, węch, co często powoduje dezorientacje psa w terenie, dłuższe poszukiwania ulubionych zabawek. Ważnym sygnałem jest również zmiana apetytu, który wraz z wiekiem nieco się zmniejsza. Zmianie ulega także metabolizm psi, co może skutkować przybieraniem na wadze.

Odpowiednia opieka

Regularna kontrola psiego zdrowia jest bardzo ważna, choć nie należy z niczym przesadzać, bowiem wizyty u weterynarza są dla psów stresujące, a starszym psom spokój jest bardzo potrzebny. Uznaje się, że u psich seniorów kontrola weterynaryjna powinna odbywać się raz na sześć miesięcy, raz na trzy miesiące powinniśmy robić badania moczu i krwi, a raz w roku RTG i USG. Pamiętać należy również, że starsze psy mają niższą odporność i są bardziej podatne na choroby, trzeba im zapewnić ciepło i spokój również na spacerach. Konieczne może być w chłodne dni, ubranie psa w specjalną odzież zapobiegającą wychłodzeniu ciała, ale szczególnie zapobiegającą wychłodzeniu mięśni i stawów. W podeszłym psim wieku również zęby narażone są na osadzanie się kamienia nazębnego, choroby zębów i choroby dziąseł, które nie leczone mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej całego ciała.

Najważniejsze jednak by obserwować zachowanie psa i ewentualne symptomy choroby, opiekować się nim, sprawiać by pies czuł się kochany i potrzebny swojemu właścicielowi.