Odrobaczanie psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

O tym, że należy szczepić psy, wie każdy właściciel. Jednak o odrobaczaniu psów często zapominamy. Dlaczego regularne odrobaczanie jest tak ważne? Tego dowiedzie się z dzisiejszego artykułu.

Wszystkie psy niezależnie od wieku narażone są na zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Niestety właściciele często o tym zapominają, nie zdając sobie sprawy, że nieodrobaczony pies może zachorować, a w konsekwencji zarażać inne psy, a także dzieci i dorosłych w swoim otoczeniu. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne odrobaczanie, dzięki któremu można uniknąć nieprzyjemnej choroby pasożytniczej.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia?

Najczęściej do zarażenia dochodzi na spacerze, kiedy niczego nieświadomy właściciel spuszcza psa ze smyczy, a ten z trawnika w mgnieniu oka coś zje. Mogą to być odchody innego zwierzęcia, może to być zainfekowane martwe zwierzę – ptak, mysz. Mogą to być jakieś resztki leżące na ziemi, w których akurat znalazły się wydalone z organizmu jaja i larwy pasożytów. Do zakażenia pasożytami wewnętrznymi, nazywani również kolokwialnie „robakami” może dojść także podczas kopulacji – wówczas pies zaraza sukę, a ona bardzo łatwo może przenieść pasożyty na szczenięta. Spotkania naszego psa z innymi psami również mogą skutkować zarażeniem, podobnie zresztą jak przypadkowe połknięcie pchły będącej nosicielem tasiemca nosicielem (zobacz: Choroby pasożytnicze: psi tasiemiec). Oczywiście nie należy popadać w panikę i zamykać psa w domu. Zdecydowanie wystarczy regularne odrobaczanie.

Jakimi pasożytami może zarazić się nasz pies i czym to grozi?

Glisty, tęgoryjce, włosogłówki, tasiemiec pchli, tasiemiec bąblowcowy oraz lamblia. Każdy z tych pasożytów może w straszliwy sposób spustoszyć organizm naszego psa, a właściciel może tego nie zauważyć, bowiem często pasożyty wewnętrzne nie dają oznak swojej obecności! A jeśli właściciel zorientuje się zbyt późno, gdy toksyny zaatakują układ nerwowy (występują wówczas drgawki, pies jest osowiały, zmęczony, może się zataczać, być zupełnie bez sił) może nawet dojść do śmierci z wycieńczenia. (zobacz: Choroby pasożytnicze: psi tasiemiec).

Kiedy należy odrobaczyć psa?

Pierwsze odrobaczanie można przeprowadzić już w trzecim tygodniu życia szczeniaka. Kolejne – co miesiąc, aż do szóstego miesiąca życia. Odrobaczanie dorosłych zadbanych psów powinno być wykonywane regularnie w odstępie 4-5 miesięcy. Najczęściej lekarze weterynarze zalecają dwukrotne odrobaczanie w każdym roku, w odstępach sześciomiesięcznych. Całkiem inaczej jest w przypadku psów u których wystąpiło „wysokie zarobaczenie” (psy zaniedbane, psy ze schroniska, psy bezdomne). Wówczas weterynarz ustala indywidualny tok odrobaczania, podczas którego podawane są określone dawki leków w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu pasożyty są zabijane stopniowo, co pozwala również na wyeliminowanie pasożytów w różnych stadiach rozwoju.

Jak uniknąć zarobaczenia?

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka! Regularnie odrobaczajmy nasze psy!