Ochrona przed kleszczami

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kleszcze to bardzo groźne pasożyty, które właśnie teraz – w marcu – wracają powoli do życia po krótkiej i lekkiej zimie, którą przetrwały w doskonałej formie. Wszystko co należy wiedzieć o kleszczach - jakie choroby przenoszą, jak usuwać je ze skóry naszego pupila i kiedy należy pamiętać o ochronie naszego psa przed kleszczami – przedstawiamy w pigułce w dzisiejszym artykule.

Kiedy pamiętać o ochronie psa przed kleszczami?

Zdecydowanie cały rok! Kleszcze co prawda najaktywniejsze są wiosną i późną jesienią – jednak znaczący wpływ na aktywność i liczebność ma zima. Jeśli zima będzie długa i mroźna – kleszczy będzie mniej i pojawią się później, natomiast jeśli zima będzie krótka i ciepła – wówczas pierwsze kleszcze pies przyniesie ze spaceru już w lutym czy marcu.

Największa aktywność kleszczy, czyli kiedy nie chodzić na spacery

Wspomnieliśmy już, że kleszcze najaktywniejsze są wiosną i jesienią, choć oczywiście nie jest to regułą. Najwięcej kleszczy w Polsce obserwuje się na terenach północno-wschodnich, północno-zachodnich, w Karkonoszach, na Śląsku oraz w Małopolsce. Kiedy żerują? Wczesnym rankiem oraz przedpołudniem, a także w godzinach popołudniowych, kiedy temperatura nieco spada, a wzrasta wilgotność, aż do zachodu słońca.

Choroby odkleszczowe

Najczęściej spotykane choroby przenoszone przez kleszcze to: babeszjoza, borelioza, erlichioza monocytarna.

Babeszjoza – kleszcz wprowadza do krwioobiegu naszego pupila pierwotniaki, które niszczą czerwone krwinki, co w konsekwencji prowadzi do krańcowej anemii. Objawy: wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne, bolesność w okolicy nerek, żółtaczka lub bladość spojówek i śluzówek. Często występuje również krwiomocz i biegunka (może występować z domieszką krwi). Nie leczona babeszjoza może skończyć się zgonem psa.

Borelioza – kleszcz wprowadza do krwioobiegu psa krętka Borrelia burgdorferi. Objawy: rumień w miejscu ukąszenia, objawy grypopodobne, stany podgorączkowe, rozbicie, apatia i brak apetytu. Choroba prowadzi do zaburzeń neurologicznych, porażeń nerwowych, a także do niedowładów i paraliżów.

Erlichioza monocytarna – kleszcz wprowadza do krwioobiegu psa pasożyta Ehrlicha. Objawt: kulawizna, sztywność chodu, anemia, utrata apetytu, gorączka, przyśpieszony oddech, zmętnienie rogówki, utrata wagi.

Jak zabezpieczać?

Od wielu lat właściciele psów mają do wyboru obroże oraz krople, które chronią psy przed ukąszeniem kleszczy.

Jak usunąć kleszcza?

Najlepiej za pomocą specjalnych narzędzi – haczyka lub kleszczyków. Można wykorzystać również zwykłą pensetę, jednak jest to zadanie nieco trudniejsze i niesie ze sobą ryzyko oderwania odwłoka kleszcza, lub niewłaściwego wyrwania (pozostawienia części w skórze psa). Po usunięciu kleszcza ze skóry warto odkazić ranę, która pozostała na skórze naszego pupila.