Niechęć do innych psów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wychodzisz z psem na spacer, mijacie znajome czworonogi, Twój pupil wita się z nimi przyjaźnie i nie sprawia żadnych problemów… Stop. Jest zupełnie odwrotnie? Boisz się wychodzić z nim na spacer, bo wykazuje agresywne zachowania, jest nieznośny, wyrywa się, szarpie i szczeka? Nie wiesz, jakie są tego przyczyny?

Jeśli chodzi o powody takiego zachowania, jest ich kilka. Przede wszystkim, powinieneś przeanalizować pierwsze miesiące życia Twojego psiaka. W sytuacji, gdy został on odebrany matce za wcześnie, może wykazywać niepokojące zachowania, ponieważ nie został nauczony podstawowych zasad.

Zaadoptowałeś psa ze schroniska? Ten fakt również nie jest obojętny w kontekście porywczej natury Twojego psiaka. Jeśli odczuwa niepokój i strach przed pobratymcami, agresja będzie pełnić jego barierę ochronną. Są również czworonogi, w przypadku których genetyka uwarunkowuje takie zachowania. Jednak bez względu na przyczynę, można sobie z tym radzić.

Istnieje również możliwość, że mimo spokojnego usposobienia Twojego pupila, od niedawna jego zachowanie Cię niepokoi. Sprawdź, czy nic mu nie dolega. Złe samopoczucie sprawia, że nikt nie ma ochoty na kontakty towarzyskie. Może w przypadku Twojego psa jest podobnie?

Z psem, który został zabrany ze schroniska, trzeba pracować w bardzo spokojny i cierpliwy sposób. W rzeczywistości nie jest on agresywny, to paraliżujący strach przed nowymi znajomościami prowokuje u niego zachowania, które mogą ją przypominać. Poświęć mu odpowiednio dużo czasu, baw się z nim i organizuj czas w kreatywny sposób. Zacznij aranżować spotkania z psami, które znasz, tak aby Twój pupil stopniowo wchodził w środowisko. Potrzebujecie dużo cierpliwości, ale stopniowo będą widoczne wyraźne zmiany w zachowaniu Twojego psa.

Na reakcje czworonoga ogromny wpływ ma to, co czuje jego właściciel. Zastanów się, czy wychodząc z nim na spacer nie czujesz lęku, strachu, niepewności. To czuje Twój pies, dlatego on również ma prawo czuć się niekomfortowo. Rób wszystko, by zapewnić mu bezpieczeństwo - bądź pewny siebie, nie obawiaj się trudnych sytuacji. Twój spokój bardzo pomoże.

Jeżeli Twój pies podczas spacerów sprawia Ci problemy, zwróć uwagę na wszystkie towarzyszące Wam akcesoria: smycz, obrożę itd. Zadbaj o to, by obroża była wygodna, zainwestuj w szelki. Nie kupuj wyciąganej smyczy - musisz mieć stałą kontrolę nad tym, co robi Twój pies. W momencie, gdy czworonożny przyjaciel chce gryźć i szarpać za pomocą zębów, załóż mu także kaganiec - lekki i wygodny; uchroni to całe otoczenie.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie nagradzania. Za każde dobre zachowanie, spraw psu małą nagrodę. Wydawaj także komendy - jasne, krótkie, dobrze słyszalne. W przypadku, gdy pies konsekwentnie źle się zachowuje, należy odciągnąć go od innych psów, aby wiedział, że właściciel pełni nad nim odpowiednią kontrolę.