Niebezpieczne dokarmianie

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Znasz doskonale to przeszywające spojrzenie – pod jego ciężarem topi się serce największego twardziela. Jak często dajesz swojemu czworonogowi spróbować specjału, który właśnie konsumujesz? To, że jest twoim najlepszym przyjacielem, to wcale nie znaczy, że to co dobre dla ciebie, jest dobre i dla niego. Zapoznaj się z listą niebezpiecznych dla twojego psa produktów.

Twój pies jest ssakiem mięsożernym – trzeba się z tym pogodzić. Jego błagalne spojrzenie, które serwuje ci spod obrusu, to jego sprowadzony do salonowych standardów instynkt łowiecki, nie traktuj go na poważnie. „Ludzkie” jedzenie nie służy twojemu psu, ponieważ ma inne proporcje składników odżywczych, jest słodsze i tłustsze, a w dodatku często mocno przyprawione. Dokarmiany przy stole pies, spożywa więcej kalorii niż powinien – to krótka droga do otyłości, której skutkami jest cukrzyca, choroby serca i stawów. Dodatkowo, taka dieta skutkuję zaburzeniami trawienia, zmiana flory bakteryjnej jelit, podrażnieniem przewodu pokarmowego, kłopotami z sierścią, skórą oraz anemią. Karmiąc psy w ten sposób, skracamy ich życie.

Unikaj tych składników

  1. Wyjątkowo toksyczne dla psa jest awokado, zawiera trująca pochodną kwasów tłuszczowych, w konsekwencji spożycia może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzenia oddychania i krążenia, powoduje także biegunki i wymioty, a w efekcie ostatecznym może prowadzić do śmierci. Podobne działanie ma cebula oraz czosnek.
  2. Dosyć niewinnie przedstawiającym się zagrożeniem są winogrona i rodzynki, które działają drażniąco na układ pokarmowy i zatruwają nerki. Dawka toksyczna to już 11,5 g rodzynek na 1 kg wagi ciała.
  3. Czekolada oraz produkty stworzone na bazie kakao, są kolejnym psim mordercą, ponieważ zawierają teobrominę, która w dawce 100-300 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia powoduje śmierć.
  4. Zaburzenia równowagi elektrolitycznej w organizmie czworonoga, a więc obniżenie poziomu potasu oraz wapnia powoduje soda oczyszczona i proszek do pieczenia, znajdujące się w wypiekach i ciastach.

Opiekując się psem, nie zapominaj o zdrowym rozsądku. „Rozpieszczanie” swojego psa jedzeniem w nadmiarze, tylko mu szkodzi. Pamiętaj, że psi przewód pokarmowy jest nastawiony na trawienie białka i stosuj rozważną, zbilansowaną dietę, która mu pozwoli długo cieszyć się zdrowiem.