Nauka psa przez zabawę

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Szczenięta to bardzo energiczne stworzenia. Nadmiar wigoru można jednak odpowiednio wykorzystać – z korzyścią dla psa i właściciela. Nauka psa może być przyjemnością!

Zabawa

Zabawa jest bardzo ważnym elementem w wychowywaniu czworonoga. Bowiem w tym czasie pies poznaje nie tylko otaczający go świat, ale i samego siebie. Aby jednak zabawa przyniosła wymierne korzyści, zarówno dla nas jak i naszego pupila, musimy posiąść odpowiednia wiedzę i poświecić niemało czasu na trening.

Najważniejsza jest świadomość tego, kim jesteśmy dla naszego szczeniaka. Bowiem przez całe jego życie pełnimy wobec niego rolę zastępczej matki. Jest on od nas całkowicie zależny, a swojego właściciela traktuje jak przewodnika, opiekuna i oczywiście kompana to zabawy. Już w pierwszych tygodniach jego życia dostajemy od naszego pupila spory kredyt zaufania, co daje nam szansę wpłynięcia na jego rozwój.

Nauka psa

Aby poprzez zabawę wypracować pożądane umiejętności trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, należy wiedzieć, kiedy zakończyć zabawę. Nie możemy bowiem zmuszać psa do gry, jeśli ten nie ma na to ochoty. Po drugie, istotny jest wybór odpowiedniego miejsca do zabawy, tzn. takiego, które nie będzie rozpraszające i nie odciąganie jego uwagi od nas. Ważne jest również, przy przyjąć zachęcającą postawę. W oczach szczeniaka człowiek jawi się jako olbrzym, dlatego jeśli usiądziemy na ziemi lub przyklękniemy, zwierzak stanie się bardziej ufny, a tym samym skory do współpracy.

Bądźcie cierpliwi i unikajcie negatywnych bodźców – nie zapominajcie o pochwałach! Wasz głos powinien być zawsze łagodny i radosny, a gesty spokojne. W końcu zabawa ma być przyjemną formą spędzania czasu, a nie przykrym obowiązkiem.

Na koniec pamiętajcie o tym, aby być konsekwentnym. Zarówno w kwestii regularności jak i w egzekwowaniu ustalonych zasad.