Nauka chodzenia przy nodze

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Właściciele psów często mają duże wymagania względem posłuszeństwa psa i jego ułożenia. Jednak pies z sam siebie nie będzie posłuszny. Trzeba poświęcić mu czas i wykazać się dużą dozą cierpliwości by nauczyć go podstawowych komend, takich jak „siad”, „leżeć”, „daj łapę” a także nauczyć go chodzić przy nodze, zarówno na smyczy, jak i bez smyczy. Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? O tym w dzisiejszym artykule.

Początki są trudne, ale nie należy się zrażać

Początki mogą być trudne, zawsze są. Właściciel musi być cierpliwy i spokojny. W żadnym wypadku nie należy na psa krzyczeć i bić go. Ważne jest również by właściciel nagradzał psa, gdy ten wykona zadanie poprawnie. To są najważniejsze informacje – tak na sam początek.
Ćwiczenia wykonujemy z psem na smyczy, a potem stopniowo, gdy zauważamy, że pies na słucha i wykonuje polecenia poprawnie, można w bezpiecznym miejscu, np. w ogrodzie, próbować wykonywać ćwiczenie chodzenia przy nodze bez smyczy.

Zaczynamy pierwsze ćwiczenie z psem siedzącym przy naszej lewej nodze, mając w prawej ręce smakołyk, który podstawiamy psu pod nos – ten zainteresowany będzie kierował się w kierunku smakołyku. Jeśli pies natomiast nie wykaże zainteresowania smakołykiem, można spróbować zachęcić go zabawką. Jeśli pies będzie się odsuwał, ciągnął czy wręcz wyrywał, należy go delikatnie przyciągnąć i naprowadzić smakołykiem. Bardzo ważne jest by podczas przyciągania na smyczy używać komendy „równaj” bądź „noga”. Istotne jest by używać jednej komendy – tak by pies kojarzył tę komendę z tym ćwiczeniem. Często właściciele popełniają ten błąd, że używają równych komend i dziwią się, że pies nie wykonuje poprawnie ćwiczenia.

Kolejne etapy to wielokrotne powtarzanie i stopniowe wydłużanie dystansu, który pokonujemy wspólnie z psem.


O czym warto pamiętać?

Chodzenie przy nodze to jedno z najtrudniejszych ćwiczeń, dlatego należy mu poświęcić dużo czasu i cierpliwości. Dużo czasu, najlepiej w krótkich seriach z przerwami na zabawę i odpoczynek. Później można długość serii wydłużać. System nagradzania psa działa cuda, w przeciwieństwie do rozwiązań siłowych – dlatego przygotuj smakołyki i zabawki, nie bij psa.
Trenuj w domu lub w ogrodzie – na spacerze pies będzie rozproszony zapachami innych psów. Chodzenie bez smyczy również ćwicz w ogrodzie, dopiero później próbuj w bezpiecznym miejscu spacerowym.

W jakim wieku można rozpocząć naukę?

Nie ma określonego wieku. W zasadzie im wcześniej, tym lepiej. Szczeniaki mają naturalną skłonność do podążania za właścicielem, co może w znaczny sposób ułatwić naukę. Nie ma jednak sensu stresować szczeniaka, który nie ma jeszcze trzech miesięcy ćwiczeniami ze smyczą.