Najlepszy kompan do joggingu - jaka rasa będzie miała największą frajdę z biegania?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Już od dłuższego czasu myślisz o poprawieniu swojej kondycji i powrocie do ulubionego sportu, jakim jest bieganie? Jednak nie chcesz spędzać tego czasu samotnie ze słuchawkami na uszach... Podpowiadamy - pies idealnie nada się do tego typu aktywności.

Jakie rasy są polecane?

Pies psu nierówny, niektóre rasy mają większe predyspozycje do wzmożonej aktywności od pozostałych. Jeżeli nie posiadasz jeszcze psa, na którą rasę się zdecydować? Oto kilka naszych propozycji:

 • Border Collie - psy nadające się na długie trasy biegowe. Z nim nie będziesz siedział spokojnie w mieszkaniu w bloku, gdyż zwierzaki te potrzebują dość sporej przestrzeni do biegania. Nienawidzą nudy, natomiast czerpią ogromną radość z wykonywanej pracy. Jeśli wiesz, że możesz poświęcić mu czas, będzie to idealny kandydat do Twoich treningów.
 • Syberian Husky - te psy wręcz muszą się ruszać. Nienawidzą długiego spędzania czasu w jednym, zamkniętym pomieszczeniu, mają tendencję do ucieczek. Poza tym są to psy dość niezależne i uparte - potrafią być głuche na komendy, dlatego potrzebują stanowczego i cierpliwego właściciela. Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość rozrywki, zainwestuj w Husky’ego.
 • Wyżeł Węgierski - wyżły te są bardzo przywiązane do swojego właściciela, będą świetnie współpracować z biegaczem. Poza tym są bardzo wytrzymałe i potrzebują naprawdę sporo ruchu - chyba że chcesz później łatać dziury w mieszkaniu.
 • Beagle - rasa ta wykorzystywana była w Anglii w czasie polowań. Dziś te zwierzaki są bardzo popularnymi pupilami wśród właścicieli. Uwielbiają ruch i wspólną zabawę i bardzo ich potrzebują - ta rasa ma tendencję do tycia i w celu utrzymania kondycji psa warto poświęcić mu chociaż godzinę ruchu.
 • Owczarek Niemiecki - te inteligentne psiaki uwielbiają ruch. Są do tego bardzo wytrzymałe. Jednak w ich przypadku lepiej prowadzić trening krótki, ale dość intensywny.
 • Chart angielski whippet - pies idealny dla osób, które chcą prowadzić dość wyczynowe treningi. Cechuje go szybkość, wytrzymałość i ogromna zwinność. Idealną dawką będzie dla niego około 2 godziny ruchu, jednak dobrze trzymać go “przy sobie” ze względu na silny instynkt łowczy.
 • Labrador - nasz kanapowy milusiński również świetnie nadaje się do treningów biegowych. Szczególnie, że rasa ta ma tendencje do pochłaniania ogromnej ilości jedzenia i co za tym idzie - tycia, dlatego dobrze zapewnić .

Czy mój pies się nadaje?

Masz już psa i chcesz zacząć biegać? Nic straconego. Nie istnieje jedna idealna rasa, która nadawałaby się tylko do biegania. Przy rozpoczęciu poszukiwań kompana należy zadać sobie kilka pytań:

 • czy mój pies należy do rasy przystosowanej do biegania?
 • czy mój pies ma predyspozycje fizyczne do wspólnego treningu?
 • czy mój pies poradzi sobie z biegiem na różnej nawierzchni?
 • czy mój pies ma odpowiednią kondycję, czy najpierw należy nieco zmniejszyć intensywność ćwiczeń w celu jej wzmocnienia?

Dużo również zależy od planowanych treningów i warunków, w jakich zamierzamy biegać. Wiadomo, że husky stanowczo skuteczniej będzie biegać przy chłodnej pogodzie, a labradory znacznie lepiej odnajdą się w biegu grupowym. Ważne, by pies nie posiadał krótkiej kufy - mopsy czy buldogi będą bardzo się męczyć przy oddychaniu i przegrzewać. Pies nie może być również zbyt mały - najbardziej aktywny jamnik jednak nie będzie w stanie wytrzymać joggingu ze swoim właścicielem.

Innym czynnikiem, który zadecyduje o Twoim wspólnym treningu biegowym z psem jest chęć pupila do nauki nowych komend. Potrzeba sporo cierpliwości i wytrwałości, by nauczyć swojego czworonoga komend typu “naprzód”, “w lewo”, “w prawo”, aby prawidłowo prowadził nas po trasie. I druga, równie ważna sprawa - należy często zmieniać trasy, gdyż psy szybko uczą się jej na pamięć.

Jednak nie jest powiedziane, że skoro masz ukochanego kundelka, to nie będziesz mógł rozpocząć z nim treningów. Wszystko zależy od jego predyspozycji fizycznych - a nuż odziedziczył po swoich przodkach cechy, które pozwolą wam razem biegać. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty (np. lekarza weterynarii) po radę, który oceni stan zdrowia i możliwości waszego podopiecznego.