Mastif angielski

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Mastify angielskie to psy, obok których nie da się przejść obojętnie. Wyróżniają się przede wszystkim swoimi ogromnymi gabarytami i potężną budową. Mastify angielskie to dogowate psy w typie molosa.

Mastify, jako grupa są zdecydowanie najpotężniejszymi przedstawicielami rodziny psów. Mastify angielskie są psami wręcz ogromnymi. Masa suk oscyluje w granicach 75-95kg, psów natomiast dochodzi do zawrotnych 120kg. Znany jest przypadek osobnika, który osiągnął 155kg wagi. To blisko trzy razy tyle ile wynosi masa psa uznawanego już za „dużego”! Mimo swojej nadzwyczajnej masy mastify nie są najwyższymi psami, jakie znamy. Osiągają wysokość od 70 do około 90 cm, natomiast swoją ogromną wagę zawdzięczają potężnej budowie ciała.

Rasa ta pochodzi z terenów obecnej Azji środkowej, a pierwsze wizerunki mastifów pochodzą z rzeźb babilońskich. Pierwotnie była to rasa wykorzystywana na polu walki, wraz z rozwojem cywilizacji przejęła funkcje psa stróżującego, aby ostatecznie stać się psami do towarzystwa. Na Wyspach Brytyjskich psy typu mastifowatego pojawiły się około dwa tysiące lat temu.

Jak już wspomnieliśmy mastify angielskie są jednymi z największych psów na świecie. Posiadają niezwykle masywną budowę ciała z silnie zarysowanymi mięśniami. Posiadają kanciasta głowę, z krótką kufa oraz nisko zawieszonymi uszami. Prawidłowe umaszczenie mieści się w przedziale od morelowego do srebrnego. Dopuszczalny jest również układ pręgowany, ciemny. Jedynym dopuszczalnym kolorem maski jest czarny.

Wbrew temu, na co mogą wskazywać ich niespotykanie wielkie rozmiary, mastify są psami spokojnymi i przyjacielskimi. Mastify dzięki swojemu opanowaniu i wysokiej tolerancji dla dzieci nadają się na psy rodzinne. Jedyną sytuacją, gdy mastif potrafi być agresywny jest obrona swojego właściciela. Wówczas agresywnie zachowującego się psa trudno opanować ze względu na jego znaczne rozmiary, dlatego też najlepiej, aby na posiadanie mastifa decydowały się wyłącznie osoby mające zdecydowany charakter oraz przed wszystkim doświadczenie w posiadaniu psa. Podobnie jak wszystkie psy dużych ras także mastify potrzebują zapewnienia im odpowiednich warunków bytowych.